Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 9 czerwca 2024 r. na wycieczkę nr 19 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Mysłakowic (kierunek Karpacz) lub z przystanku „Dworzec Autobusowy” autobusem MZK nr 3 o godz. 8.05. Wysiadamy w Mysłakowicach na przystanku „Żołnierska”, gdzie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Wiktor Gumprecht (tel. 500279011).

Trasa wycieczki długości 15 km prowadzi przez północno-zachodnią część Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Drogą obok niedawno oddanej do użytku Szkoły Podstawowej dochodzimy do pałacu (poprzednia siedziba szkoły). Obiekt przebudowany w połowie XIX w. w stylu neogotyku angielskiego według projektu wybitnego architekta Karla Schinkla był letnią rezydencją królów pruskich. Przed pałacem stoi pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu. W pobliżu XIX wieczny kościół p.w. Najświętszego Serca PJ z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Ścieżką przez park, wzdłuż stawu ruszamy szlakiem zielonym, mijamy dawną stację kolejową, przechodzimy przez Jedlicę, trawersujemy północne podnóża Mrowca i Drogą Królewską idziemy do Karpnik (droga ta w XIX wieku łączyła pałac królewski w Mysłakowicach z rezydencją księcia Wilhelma brata króla Prus w Karpnikach, stąd jej nazwa). Na zachodnim krańcu miejscowości w parku stoi starannie odrestaurowany neogotycki pałac (obecnie luksusowy hotel – wnętrza niedostępne). Na zalesionym wzgórzu za ruinami kościoła ewangelickiego oglądamy duży kamienny krzyż postawiony dla uczczenia mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny światowej. Szlakiem żółtym podchodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”. Budynek w którym mieści się schronisko to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma. Po odpoczynku przy ognisku szlakiem niebieskim schodzimy do przystanku kolejowego w Trzcińsku, skąd o godz. 17.14 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.