Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 6 sierpnia 2023 r. na wycieczkę nr 27 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd pociągiem z Jeleniej Góry o godz. 7.24 do Wojanowa.

Trasa wędrówki o długości 12 km prowadzi przez północno-zachodnią część Rudaw Janowickich. Od stacji kolejowej w Wojanowie ruszamy znakowanym kolorem zielonym Szlakiem Zamków Piastowskich. Nad Bobrem oglądamy znakomicie odrestaurowany zespół pałacowo-parkowy Pałac Wojanów. Przebudowany w połowie XIX wieku w modnym wówczas stylu neogotyku angielskiego pałac mieści obecnie kompleks hotelowo-konferencyjny. Wędrując dalej po 1 km mijamy gotycki kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z bogatym i zróżnicowanym stylowo wyposażeniem. Na ścianie północnej kościoła znajduje się interesujący zespół renesansowych płyt nagrobnych. W Bobrowie w pobliżu przystanku MZK oglądamy zrujnowany pałac o ciekawej bryle (liczne wieżyczki, wykusze), powyżej 3-skrzydłowe, monumentalne zabudowania gospodarcze. Następnie drogą leśną za znakami zielonymi idziemy do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym i nim wspinamy się na Sokolik. Na znajdującą się na szczycie skalną turnię wiodą metalowe schody doprowadzające do platformy, z której rozpościera się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Izerskie, Kaczawskie i Kotlinę Jeleniogórską. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do Husyckich Skał i ponownie wspinamy się, tym razem na Krzyżną Górę, najwyższy szczyt (654m) Gór Sokolich. Na wierzchołku platforma widokowa i siedmiometrowy żelazny krzyż ustawiony tu w 1830 roku. Poniżej w pobliżu oglądamy nikłe ruiny średniowiecznego zamku Sokolec i schodzimy do schroniska PTTK „Szwajcarka”. Budynek w którym się mieści to dawny domek myśliwski wybudowany w 1823 roku w stylu tyrolskim dla księcia Wilhelma, brata króla Prus. Zatrzymujemy się tu na odpoczynek przy ognisku (należy zabrać ze sobą kiełbaski itp.) świętując jubileusz 200-lecia budowy Szwajcarki.

W końcowej części wędrówki szlakiem niebieskim schodzimy do przystanku kolejowego w Trzcińsku, skąd o godz. 17.10 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Izabela Opala

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.