Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 24 września 2023 r. na wycieczkę nr 35 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.30 do Janowic Wielkich, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa wycieczki długości 16 km przebiega w północno-wschodniej części Rudaw Janowickich. Od stacji kolejowej idziemy drogą obsadzoną jarzębami szwedzkimi i dalej szlakiem zielonym podchodzimy na wznoszący się na krańcu Zamkowego Grzbietu Zamek Bolczów. Ruiny tej średniowiecznej warowni górskiej należą do najbardziej malowniczych i oryginalnych w Sudetach (przy wznoszeniu doskonale wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu). Zamek zachował czytelny układ murów, dziedzińce, przejścia i kamienne schody. Z murów otwierają się ograniczone widoki na okolicę, przede wszystkim na Sokole Góry. Po obejrzeniu zamku Drogą Zamkową schodzimy do Doliny Janówki mijając po drodze grupę skalną Głaziska Janowickie. Z Polany Mniszkowskiej wspinamy się na jeden z najwyższych szczytów Rudaw Janowickich – Wołek (878 m). Następnie schodzimy na widokową Przełęcz Rędzińską, mijamy szosę z Rędzin do Wieściszowic i zboczem Małego Wołka przez Halę Krzyżową idziemy do Mniszkowa. Tu skręcamy na polną drogę, która doprowadzi nas do Miedzianki. Miedzianka była niegdyś miastem górniczym (wydobycie rud miedzi, w latach 1948-52 rud uranu), obecnie pozostało tylko kilkanaście domów. Przy szosie do Janowic stoi klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1826 roku, obok znajduje się otwarty w 2015 roku niewielki „Browar Miedzianka” kontynuujący kilkusetletnie tradycje piwowarskie miejscowości. Za wsią w polu oglądamy krzyż pokutny z wyrytym napisem „Memento” i szosą schodzimy do stacji kolejowej w Janowicach Wielkich, skąd o godz. 17.11 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Uwaga – trasa górska, suma podejść 600 m

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.