Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 2 kwietnia 2023 r. na wycieczkę nr 6 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Kowar. Zbiórka uczestników na przystanku Kowary dworzec kolejowy o godz. 9.05, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476).

Trasa długości 15 km przebiega w południowo- zachodniej części Rudaw Janowickich. Od przystanku autobusowego idziemy przez miasto oglądając najciekawsze zabytki, spotykamy szlak zielony, którym docieramy do dawnej leśniczówki Bukowa, gdzie wchodzimy na Stary Trakt Kamiennogórski. Trakt ten został zbudowany w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów. W dalszym ciągu szlakiem zielonym podchodzimy na Skalnik – najwyższy szczyt (945m) Rudaw Janowickich. Na południowym zboczu szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, na zboczu pn.-zach. ciągną się rozległe granitowe gołoborza. Skalnik posiada dwie kulminacje, na niższą o nazwie Mała Ostra prowadzą wykute w skale schodki. Na górze, zabezpieczony barierką wybitny punkt widokowy na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie. Po obejrzeniu panoramy schodzimy szlakiem czerwonym obok Kamiennej Ławki do Przełęczy pod Średnicą (przy drodze kamienne drogowskazy z początku XX w.). Koło Źródełka Joli opuszczamy szlak czerwony i przez Wojków idziemy do Kowar, skąd o godz. 15.34 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Uwaga: trasa górska, suma podejść ponad 500 metrów

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.