Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 26 lutego 2023 r. na spacer wstępny – prolog 53 Rajdu na Raty. Wycieczka inauguracyjna oraz uroczyste otwarcie kolejnego sezonu wędrówek z przyczyn technicznych odbędzie się w niedzielę 5 marca.

Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze 26.02 autobusem o godz. 8.20 do Kowar. Zbiórka uczestników na przystanku Kowary dworzec kolejowy o godz. 9.05, gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605084476). Trasa długości 10 km prowadzi z Kowar drogami u podnóża Kowarskiego Grzbietu do Karpacza.

W centrum miasta zwiedzimy najciekawsze miejsca, zobaczymy m.in. dawną wieżę ciśnień, pawilon oficerski, gotycki kościół p.w. Imienia Maryi z bogatym barokowym wyposażeniem, klasycystyczny ratusz, Dom Tradycji, na cmentarzu odwiedzimy grób wybitnego grafika Józefa Gielniaka. Następnie przez Osiedle Górnicze (zapoznamy się tu z górniczą przeszłością Kowar) idziemy do leśniczówki Jedlinki. Do 1945 roku było to schronisko Tannenbaude stanowiące popularny cel spacerów z Kowar i Karpacza. Obok w wiacie turystycznej zatrzymujemy się na śniadanie.

Po odpoczynku szlakiem zielonym idziemy do Krzaczyny, gdzie oglądamy pozostałości dawnej Fabryki Automatów Tokarskich, w czasie II wojny światowej była tu fabryka zbrojeniowa i obóz pracy. W końcowej części wędrówki w dalszym ciągu szlakiem zielonym obok Kruczych Skał (urwisko skalne o wysokości do 25 m) dochodzimy do centrum Karpacza, skąd po godz. 15 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

1 Komentarz

  1. To zapraszają na prolog czy na wycieczkę inauguracyjną? Czego dotyczy opis wycieczki?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.