Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 16 lipca 2023 r. na wycieczkę nr 24 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.24 do Ścinawki Średniej (z przesiadką na stacji Wałbrzych Główny), gdzie będzie oczekiwał prowadzący wycieczkę Sebastian Miler (tel. 603783610).

Trasa wycieczki o długości 16 km prowadzi przez Wzgórza Włodzickie i Obniżenie Bożkowa do Doliny Ścinawki. Od stacji kolejowej w Ścinawce szlakiem czerwonym podchodzimy na Górę Wszystkich Świętych. Na wierzchołku znajduje się kamienna wieża widokowa wybudowana w 1913 roku. Z tarasu na wysokości 15 m roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram sudeckich od Karkonoszy przez Góry Wałbrzyskie, Sowie po Masyw Śnieżnika. W pobliżu na wzgórzu Kościelec zwiedzamy Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej z barokowym kościołem i kaplicami kalwaryjnymi. Następnie schodzimy do Słupca, niegdyś samodzielnej osady górniczej, obecnie dzielnicy Nowej Rudy. Oglądamy tu neogotycki kościół parafialny p.w. św. Katarzyny z XIX w. Ze Słupca drogami polnymi przez Debry idziemy do Bożkowa. Tu najcenniejszym zabytkiem jest zespół parkowo-pałacowy tworzący rozległe założenie w centrum wsi. W pałacu wzniesionym przez hrabiego von Magnisa w drugiej połowie XIX wieku po 1945 r. mieściła się szkoła rolnicza, obecnie jest to obiekt prywatny (wnętrza niedostępne). W końcowej części wędrówki idziemy do Gorzuchowa, skąd o godz. 17.24 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Wałbrzychu).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Jacek Halicki CCA BY-SA 4.0

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.