Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 17 marca 2024 r. na wycieczkę nr 4 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.20 do Mysłakowic (kierunek Karpacz). Zbiórka uczestników na przystanku Mysłakowice PKP o godz. 8.50.

Trasa długości 13 km przebiega w środkowej części Kotliny Jeleniogórskiej. Po przekroczeniu torów remontowanej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza drogą przez park dochodzimy do pałacu, w którym do niedawna mieściła się szkoła. Obiekt przebudowany w połowie XIX w. w stylu neogotyku angielskiego według projektu wybitnego architekta Karla Schinkla był letnią rezydencją królów pruskich. Przed pałacem stoi pomnik Johanna Fleidla, przywódcy przybyłych tu w 1838r. uchodźców religijnych z austriackiego Tyrolu. W pobliżu XIX wieczny kościół p.w. Najświętszego Serca PJ z portykiem wspartym na 2 antycznych kolumnach pochodzących z Pompei. Po obejrzeniu kościoła leśnymi i polnymi ścieżkami szlakiem zielonym podążamy do Staniszowa. Po wykutych w skale stopniach wchodzimy na Witoszę (483m), mijając liczne skałki granitowe o bogatych formach wietrzenia, zdobiące zachodni stok wzniesienia, atrakcją są również 3 jaskinie szczelinowe. Na szczycie zatrzymujemy się na śniadanie przy ognisku, podziwiając panoramę zachodnich Karkonoszy i Góry Izerskich. Po odpoczynku schodzimy szlakiem żółtym, na skraju osiedla Czarne spotykamy szlak czarny, którym podchodzimy na Skalistą, najwyższy szczyt Kopek z licznymi skałkami granitowymi i pozostałością dawnego punktu widokowego „Skały Wilhelma”. W końcowej części wędrówki docieramy do zajezdni MZK przy ul. Wolności, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem miejskim do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.