Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 23 kwietnia 2023 r. na wycieczkę nr 9 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd pociągiem z Jeleniej Góry o godz. 7.27 do Szklarskiej Poręby Górnej.

Trasa wędrówki o długości 11 km prowadzi ze Szklarskiej Poręby do Piechowic. Od stacji kolejowej idziemy ulicą Szpitalną na cmentarz parafialny. Odwiedzimy tu groby malarza Wlastimila Hofmana i Juliusza Naumowicza – założyciela i Wielkiego Mistrza Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Niedaleko cmentarza na zboczu Sowińca oglądamy neoromański kościół Bożego Ciała (wewnątrz obrazy Wlastimila Hofmana). Następnie szlakiem niebieskim przez Sowiniec (na szczycie malownicze Sowie Skały), obok domu Wlastimila Hofmana (wybitny polski malarz mieszkał tu w latach 1946-70), dochodzimy do Złotego Widoku – punktu widokowego na Karkonosze i dolinę Kamiennej. W pobliżu Chybotek – blok skalny o wadze około 20 ton, dający się łatwo rozkołysać. Polnymi ścieżkami, przez cmentarz ewangelicki (pochowany tu jest m.in. znany niemiecki pisarz i dramaturg Karl Hauptmann, brat noblisty Gerharta) schodzimy do Szklarskiej Poręby Dolnej. Zatrzymujemy się na odpoczynek obok Chaty Izerskiej. Po przerwie, mijając barokowy kościół p.w. Niepokalanego serca NMP (wewnątrz również obrazy Wlastimila Hofmana), drogą obok stacji kolejowej i dalej szlakiem czarnym podchodzimy na Zbójeckie Skały (rozległa grupa skalna na krańcu Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, do 1945 r. pomnik przyrody). Przed dwoma laty wybudowano tu platformę widokową. Po obejrzeniu panoramy leśnymi i polnymi ścieżkami schodzimy do Piechowic, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem MZK, PKS lub pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza (tel. 609121744).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.