W poniedziałek 28 marca w województwach dolnośląskim i lubuskim zmieni się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ma to przynieść lepszy obraz i dźwięk, więcej darmowych kanałów, szersze możliwości multiumedialne. Zmiana dla indywidualnych odbiorców telewizji naziemnej może oznaczać utratę sygnału. Jeśli telewizor nie jest gotowy na tę zmianę, ratunkiem jest zakup dekodera, którego zakup chce dofinansować rząd.

Zmiany będą niezauważalne dla odbiorców telewizji kablowej, satelitarnej i internetowej, bo to nadawcy zadbają o dostosowanie swojej infrastruktury. Z kłopotami muszą się jednak liczyć osoby korzystające z tradycyjnych anten i odbierają sygnał z nadajników naziemnych.

W regionie jeleniogórskim jest takich odbiorców statystycznie więcej niż w innych regionach kraju. A w całej Polsce problem może dotyczyć aż 2 mln odbiorców. Z badań Związku Cyfrowa Polska wynika, że na Dolnym Śląsku tylko 42 proc. odbiorców telewizji naziemnej jest przygotowanych do zmiany standardu.

Rządowa telewizja jeszcze przez dwa lata bez zmian

Obecnie w Polsce w systemie telewizji naziemnej dostępne są programy telewizyjne zawarte w 5 multipleksach o numerach 1, 2, 3, 4 i 8, przy czym programy w multipleksie 4 są kodowane i dostępne za dodatkową opłatą po wyposażeniu odbiorników w odpowiedni dekoder zakupiony w autoryzowanym punkcie sprzedaży.

Multipleks 1 to TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV.

Multipleks 2 to Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.

Multipleks 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.

Multipleks 4: Płatna oferta kanałów TV.

Multipleks 8: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Przejściem na system DVB-T2 objęte są cztery z tych ogólnopolskich mulipleksów (1, 2, 3 i 4), które nadawane są w paśmie UHF (zakres 470 – 790 MHz). Na razie nieokreślony jest termin dostosowania do standardu DVB-T2 transmisji programów nadawanych w MUX 8 w paśmie VHF (zakres 174 – 230 MHz).

Wiele wskazuje, że programy telewizji rządowej nadawane na Multipleksie 3 będą dostępne bez zmiany standardu nadawania do końca przyszłego roku.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianę rezerwacji częstotliwości dokonanych na rzecz Telewizji Polskiej, przeznaczonych do nadawania w trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, tak aby sygnał tego MUX-u mógł być nieprzerwanie transmitowany w standardzie DVB-T (lub standardzie DVB-T2, według wyboru TVP) aż do 31 grudnia 2023 roku, po czym nadawanie w MUX 3 byłoby realizowane w standardzie DVB-T2.

Ma to związek ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mając na uwadze istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania. RSO realizuje Telewizja Polska S.A. we współpracy z MSWiA, a jego zasięg działania jest wprost powiązany z zasięgiem MUX-3”.

Do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2/HEVC konieczne będzie posiadanie telewizora, obsługującego ten standard, albo dekodera (tunera) do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie programów naziemnych po 28 marca nie będzie możliwe.

Jak sprawdzić swój telewizor?

Pierwszym krokiem od którego powinniśmy zacząć jest sprawdzenie czy telewizor gotowy na odbiór nowego standardu nadawania. Warto mieć przy sobie instrukcję obsługi – różne modele mogą posiadać nieco inne funkcje i tryby.

1.   Włącz telewizor.

2.   Znajdź i wejdź w USTAWIENIA.

3.   Wybierz pozycję ODBIÓR NAZIEMNY

Na wyświetlonej liście szukamy pozycji „odbiór naziemny”, albo obrazka, który ją oznacza (może to być na przykład rysunek masztu nadającego sygnał lub anteny). Wybieramy ją i zatwierdzamy.

4.   Uruchom AUTOMATYCZNE WYSZUKIWANIE PROGRAMÓW.

Zanim ją uruchomimy, pamiętajmy, że po zakończeniu wyszukiwania zmienią się wcześniejsze ustawienia wszystkich programów w telewizorze – mogą zmienić się ich numery na pilocie. Odbiornik może sam wyświetlić takie ostrzeżenie i poprosić nas o potwierdzenie. Jeżeli się zdecydujemy, uruchamiamy wyszukiwanie automatyczne. Telewizor zacznie sam wyszukiwać dostępne programy – pamiętajmy że może to potrwać bardzo długo – bądźmy cierpliwi.

5.   Wyjdź z ustawień i przeszukaj nową listę kanałów.

Kiedy skończy, wracamy do zwykłego trybu oglądania telewizji i sprawdzamy, czy pojawiły się programy nadawane w DVB-T2/HEVC.

6.   Jeśli widzisz i odbierasz bez przeszkód kanały: TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Kobieta – Twój telewizor gotowy jest na odbiór nowej telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC!

7.   Jeśli masz jakiekolwiek problemy z odbiorem wymienionych wyżej kanałów – najprawdopodobniej potrzebujesz nowego dekodera.

Warto odwiedzić także stronę www.telewizjanaziemna.pl – tam dzięki wygodnej wyszukiwarce możemy upewnić się, że nasz telewizor przystosowany jest do odbioru nowego standardu – wystarczy wpisać model odbiornika i gotowe!

Można również wyszukać planszę testową Telewizji Polskiej SPRAWDZAM TV, na kanale NTV28. Jeśli widać obraz oraz słychać dźwięk oznacza to, że Twój telewizor lub dekoder najpewniej spełnia wymagania nowego standardu. Jeśli natomiast słyszysz dźwięk, a nie widzisz obrazu, konieczna jest wymiana sprzętu na zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Dopłata do dekodera

Najnowocześniejsze odbiorniki telewizyjne są już wyposażone w standard DVB-T2/HEVC lecz dla znacznej liczby posiadaczy telewizorów dostosowanie odbioru będzie wymagało dokupienia specjalnych dekoderów.  Część gospodarstw domowych może nie być przygotowana na dodatkowy koszt zakupu odpowiedniego sprzętu pozwalającego na nieprzerwany odbiór telewizji.

Z budżetu państwa finansowany jest specjalny program dopłat  do zakupu sprzętu, niezbędnego do oglądania naziemnej telewizji cyfrowej w nowej technologii. Program skierowany jest do gospodarstw domowych, które odbierały dotychczas sygnał cyfrowej telewizji naziemnej i u których może wystąpić deficyt środków na  dostosowanego sprzętu do technologii DVB-T2/HEVC. Mogą one liczyć na dodatkowe wsparcie w postaci dofinansowania na zakup dekodera lub telewizora.

21 marca ruszyła usługa składania wniosków w rządowym programie dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego (dekodera lub telewizora). Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście lub przez pełnomocnika za pośrednictwem:

•    Formularza online na platformie gov.pl

•    Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej – lista placówek, gdzie można złożyć wniosek.

Po złożeniu wniosku otrzymasz specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie.

Aby go otrzymać, wnioskodawca składając wniosek musi oświadczyć, iż bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego ze względu na trudną sytuację materialną gospodarstwa domowego.

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem zrealizujesz w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Obecnie w programie zarejestrowało się już ponad 350 przedsiębiorców, co umożliwia realizacje świadczenia w 1750 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce.

Wyszukiwarka sklepów, w których zrealizujesz świadczenie dostępna jest na stronie dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka

Więc informacji o rządowym programie dofinansowania znajdziesz na stronie lub dzwoniąc na  infolinię pod numer 42 253 54 30 / pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl

A może nowy telewizor?

Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki przy zakupie jest dokładne sprawdzenie parametrów oferowanego sprzętu. Starajmy się poświęcić odpowiednią ilość czasu na wybór telewizora czy dekodera– nieuczciwi sprzedawcy mogą liczyć na nasz pośpiech i chcąc sprzedać nam bezwartościowe urządzenie. Kupując telewizor lub dekoder dobrze jest nie polegać tylko na opisie udostępnionym przez sprzedawcę, ale zajrzeć też do dostępnych informacji producenta.

Urządzenia przystosowane do DVB-T2/HEVC powinny posiadać:

•    funkcję odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2,

•    obsługa standardu HEVC (możesz spotkać się też z określeniem H.265/MPEG-H),

•    odbiór dźwięku w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Fot. iStock

3 komentarze

  1. Szkoda, że sklep Euro AGD który znajduje się na rządowej liście sklepów, nie wiedział o co chodzi. Gdy sprzedawca już się dowiedział od kierownika, okazało się, że u nich zacznie to dofinansowanie funkcjonować od 7 kwietnia.

  2. Nie kupiłeś do tej pory, to się bujaj bowiem, sklepy już podnoszą cenę telewizorów o 250 zł czyli o dodatek. Tak że zapłacisz za odbiornik tyle samo. Ha ha ha . Polski ład. Raczej polski bajzel zamiast ułatwiający życie normalnym ludziom dla których miał być stworzony to napycha kieszenie korporacjom.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.