Do szpitali w Lubaniu i Lwówku Ślaskim, trafiły stacjonarne mammografy. Urządzenia (4,7 mln zł) sfinansowała Unia Europejska za pośrednictwem samorządu województwa i Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Oprócz tych dwóch miast stacjonarne mammografy trafiły także do Trzebnicy i Strzelina, bo zakup wyposażenia jest realizowany w ramach likwidowania mammograficznych białych plam. Dotąd w miastach i powiatach, do których trafiła aparatura, badanie piersi możliwe było tylko w mobilnych mammobusach, a to znacznie utrudniało powszechność diagnozowania się przez kobiety. W naszym regionie Lubań i Lwówek były ostatnimi powiatami bez takiej możliwości.

Do placówek medycznych we wskazanych miastach trafiły wysokiej jakości mammografy cyfrowe wraz z całą infrastrukturą niezbędną do obsługi pacjenta. Oceną i analizą badań profilaktycznych wykonywanych w powiatach zajmą się radiolodzy z DCOPiH.

Co istotne, za badania będzie płacił bezpośrednio NFZ, dzięki czemu mammografy nie będą obciążać budżetu szpitali.

Na badania mammograficzne można zapisywać się od początku listopada, a pierwsze badania będą robione od połowy przyszłego miesiąca.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.