Adrian Szymczyk, hotelarz z Karpacza, jest aktywnym uczestnikiem wielu protestów przeciwko wprowadzaniu sprzecznych z konstytucją ograniczeniom wolności obywatelskich. Chciał wziąć udział w kolejnym, organizowanym dziś w Warszawie. Ledwie jednak wysiadł z samochodu został wylegitymowany i zatrzymany przez nieumundurowanych policjantów. Czynności były prowadzone na polecenie warszawskiej prokuratury, która wydała nakaz doprowadzenia. Choć mężczyznę zatrzymano w godzinach południowych, nie przesłuchano go, ani nie postawiono zarzutów, bo „prokurator pracuje tego dnia w trybie zdalnym”. Czynności będą wykonywane jutro.
– Skąd wiedzieli, gdzie i kiedy będzie Adrian? Bo podsłuchują nas, śledzą nas, bezpodstawnie zatrzymują nas; stosują wszystkie metody państwa policyjnego – oburza się pani Barbara z Karpacza. – To państwo nie ma już nic wspólnego z demokracją. Zatrzymanie Adriana było skutkiem jego udziału w ”Marszu o wolność” przed ponad tygodniem. Mają mu postawić bzdurne zarzuty udziału z zbiegowisku i udziału w samouwolnieniu. Czy to są powody, żeby zatrzymywać obywatela na 24, może 48 godzin? Przecież został wtedy spisany, wiadomo gdzie mieszka z dziewczyna i rodziną, wystarczyło dostarczyć wezwanie i na pewno by się zgłosił do prokuratury. Tyle, że tu chodzi o to, żeby stłamsić, zastraszyć i ostatecznie nas zniewolić.
O bezzasadności zatrzymania przekonana jest też mecenas Magdalena Wojdak, reprezentująca Adriana Szewczyka. – Zarzuty nie są na tyle poważne, by zachodziła konieczność stosowania tak poważnego środka zapobiegawczego. Wystarczyło wezwać podejrzanego telefonicznie, listownie lub w inny sposób. Ale teraz mamy taką złą praktykę działania.
Artykuł 247 kpk mówi: Prokurator może zarządzić zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie osoby podejrzanej albo podejrzanego, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że:
1. nie stawią się na wezwanie w celu przeprowadzenia z ich udziałem czynności (…)
2. mogą w inny bezprawny sposób utrudniać postępowanie.
Nie sposób uznać, by w przypadku pana Adriana zachodziła któraś z tych przesłanek.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.