W Zgorzelcu maj obfituje w najprzeróżniejsze wydarzenia. W tym roku będzie ich sporo, bo przygraniczne miasto świętuje jubileusz 25-lecia proklamacji Europa-Miasta. Obchody jubileuszowe zaplanowano na sobotę 13 maja, a ich dokładny program zainteresowani znajdą na miejskiej stronie www.zgorzelec.eu .

Obchody jubileuszu odbywać się będą pod nazwą Świętujemy 25 lat Europa – Miasta i będą miały formę Festynu rodzinnego na terenie wokół mostu Staromiejskiego i na samym moście, którego odbudowa stała się materialnym symbolem Europa-Miasta. Festyn rozpocznie się o godz. 13.00, występem grupy Cyrkus w sklepie/Cyrkus im Laden i potrwa do ok. 20.00, a wypełnią go głównie występy i muzyka w wykonaniu lokalnych artystów, a wśród nich Nikolaosa Rusketosa wokalisty i lidera Greckiej Grupy „Orfeusz”, Vanessy Busse młodej wokalistki ze Zgorzelca, grupy Inna Show, wokalisty i gitarzysty Jakoba z Gӧrlitz oraz keyboardzisty Jonasa oraz folkową grupę The Wistlin’ Cat Music. Zaprezentują się też szkoły muzyczne i orkiestra swingowa Zbigniewa Palamara. Będzie też okazja popróbować lokalnych i regionalnych smaków, posłuchać rozmów o przeszłości i przyszłości oraz wziąć udział w warsztatach dla młodszych i starszych. Na obszarze wokół mostu Staromiejskiego po polskiej i niemieckiej stronie zaprezentują się też stowarzyszenia i organizacje z Europa-Miasta, które od lat współpracują ze sobą i są tym, z czego po ćwierćwieczu współpracy jesteśmy dumni najbardziej, bo to po prostu są realne, codzienne kontakty mieszkańców Zgorzelca i Gӧrlitz, którzy dzielą swoje pasje i zainteresowania, działają razem, lubią się a często przyjaźnią. To przede wszystkim stworzenie przestrzeni dla takich oddolnych inicjatyw było impulsem dla Ulfa Grossmana, człowieka którego wizji zawdzięczamy proklamację sprzed 25 lat.

Jubileuszowy weekend uatrakcyjnią wydarzenia towarzyszące: o godzinie 9.00 poranny bieg ParkRunn w parku Nadnyskim, od 14.00 do 18.00 – oglądanie panoramy Europa-Miasta ze zgorzeleckiej Wieży Ciśnień, którą specjalnie z okazji jubileuszu PWiK udostępni zwiedzającym. O 15.00 w Amfiteatrze miejskim przy miejskim domu kultury coroczny barwny i imponująco profesjonalny pokaz młodszych i starszych artystów i akrobatów, którzy przez cały rok, w ramach polsko-niemieckich zajęć Cyrkus w sklepie/Cyrkus im Laden rozwijają swoje talenty cyrkowe, akrobatyczne i muzyczne dobrze się przy tym bawiąc. To świetna okazja dla rodziców poszukujących ciekawych zajęć popołudniowych dla swoich pociech. W piątek 12 maja o 16.00 i w sobotę 13 maja, o 15.00 w miejskim amfiteatrze można podziwiać efekty pracy dzieci i instruktorów.

Ciekawych miasta i jego atrakcji zapraszamy do udziału w odbywającej się w tym samym czasie Nocy Muzeów. Zgorzeleckie Muzeum Łużyckie zaprasza przy tej okazji do podróży w czasie – a konkretnie do lat 20-tych XX wieku. W cofnięciu się do czasów sprzed 100. lat pomoże specjalnie przygotowana scenografia, zabytkowe pojazdy i historyczne postaci. Dzięki nim Muzeum Łużyckie ożywi przeszłość. Początek o 14.00, warsztatami dla dzieci. O 15.00 oprowadzenie po zabytkach Zgorzelca i Gorlitz a o 21.30 mroczny seans filmowy.

Fot. UM Zgorzelec

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.