Fred Apke, utytułowany niemiecki dramaturg i reżyser, długo czekał na polską prapremierę swojej sztuki „Cesarz na śmietniku”. Sięgnął po ten tekst jeleniogórski Zdrojowy Teatr Animacji im. Bogdana Nauki. Na tej sztuce mali widzowie będą się świetnie bawić, bo wiele tu humoru i wesołych sytuacji. Dorośli, poza refleksją o tym jak łatwo rodzi się tyrania, znajdą powód, by porozmawiać z dziećmi o wojnie i współczesnych zagrożeniach. Premiera „Cesarza” zaplanowana jest na 9 października. Od tego sezonu Zdrojowy Teatr Animacji ma nowego kierownika artystycznego. Jest nim Sylwester Kuper, aktor, pracujący od wielu lat w ZTA.

-To przypadek, że gramy w czasie, gdy trwa wojna w Ukrainie – mówi Fred Apke. Sztuka powstała wiele lat temu i była z powodzeniem wystawiana w Niemczech, ale okazało się, że polska premiera ma wyjątkowe znaczenie. „Cesarz”, to satyra na ustrój totalitarny a równocześnie studium ludzkich charakterów i słabości.

Baśń nawiązuje do postaci historycznej pierwszego cesarza Chin, który rozpoczął budowę chińskiego muru i tak gnębił swój lud, że po jego śmierci chłopi wzniecili powstanie i dynastia Qin upadła.

Mimo chińsko brzmiących imion treść sztuki jest uniwersalna i może dotyczyć zarówno monarchii, jak i demokracji – może się dziać w każdym czasie i na każdym „dworze”. Główny wątek to historia niezwyciężonej miłości pięknej damy dworu Li i do – znajdującego się o kilka stopni niżej na drabinie społecznej – koniuszego Lo, który musiał stać się rycerzem potężniejszym od Cesarza. Zakochani muszą ukrywać swoje uczucie przed władcą. Gdy sekret wychodzi na jaw, wkracza do gry Błazen. Ratując Li przed gniewem Cesarza, blefuje, że piękna Li pokocha tylko kogoś, kto ją rozśmieszy do łez. Bezkrytyczny wobec siebie Cesarz biega na czworakach i szczeka jak pies, udaje kurę, konia, tygrysa. Po przesłuchaniu pary kochanków Cesarz osadza Lo w wielkiej klatce. Błazen zwraca mu wolność. Kanclerz oskarża dziewczynę o wypuszczenie koniuszego, a Cesarz zamyka ją w klatce, dopóki nie powie „tak”. Mijają lata, a Li pozostaje nieugięta. Cesarz zabija czas obżarstwem. Tymczasem uciekinier koniuszy Lo staje się potężnym rycerzem i podbija świat. Wybucha powstanie, Cesarz traci jedną prowincję za drugą. Buduje mur wokół pałacu. Rebelianci z Rycerzem w czerwonej masce na czele zdobywają pałac. Kochankowie się łączą, a niezłomny rycerz wyrzuca Cesarza na śmietnik. Na tronie osadza Błazna, dla którego to największa kara… Żeby nie umrzeć z nudów, będzie musiał zatrudnić… błazna.

-Przedstawienie „Cesarz” jest zrealizowane w konwencji bajkowej, cięty i błyskotliwy dialog wzbogaca humor sytuacyjny i językowy tekstu – podkreśla Fred Apke. Nawet negatywne postacie budzą sympatię, np. Cesarz – z jednej strony tyran, żarłok i okrutnik, a z drugiej człowiek łatwowierny i naiwny.

-„Cesarz” rozpoczyna tegoroczny sezon w Zdrojowym Teatrze Animacji – wyjaśnia Sylwester Kuper, nowy kierownik artystyczny. Chcemy, aby przejeżdżali do nas wybitni reżyserzy, ale także jesteśmy otwarci na młodych twórców- dodaje. -Planujemy w tym sezonie trzy premiery: „Cesarza”, następnie „Kryształowe królestwo”, sztukę nawiązującą do tradycji szklarskich naszego regionu, napisaną przez Agę Błaszczak specjalnie dla ZTA oraz przedstawienie zrealizowane przez Krzysztofa Grębskiego, wybitnego wrocławskiego reżysera – mówi Sylwester Kuper.

– Mamy nadzieję, że uda się nam zrealizować te premiery, bo wiemy, że nadchodzą trudne czasy dla instytucji kultury – mówi Małgorzata Nauka, dyrektorka Zdrojowego Teatru Animacji. -Samorządy muszą oszczędzać, poszły w górę ceny energii, szaleje inflacja – mam nadzieję, że to nie odbije się drastycznie na naszym teatrze – dodaje.

„Cesarza” przetłumaczyła na język polski Marta Klubowicz. Muzykę do spektaklu skomponował niemiecki kompozytor Joachim Gust, a scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr. Aranżacji piosenek i przygotowania wokalnego zespołu podjął się Jacek Szreniawa. Występują: Aga Ejsmont, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Lidia Lisowicz, Sławomir Mozolewski. Lidia Lisowicz zagra rolę Cesarza.

Spektakl zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz samorządowi jeleniogórskiemu.

Premiera 9 października o godz. 16.00 w Zdrojowym Teatrze Animacji im. Bogdana Nauki.

W ramach projektu spektakl zostanie pokazany również u partnera – w Teatrze Gerharta Hauptmanna w Zittau (19 października).

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.