Już w ten weekend wchodzi w życie wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Sprawdź, jakie zmiany na sezon letni planuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jeżeli planujesz podróż pociągiem, pamiętaj, że od 13 czerwca będzie obowiązywał tzw. wakacyjny rozkład jazdy. Na podróżnych czekają nowe trasy oraz dodatkowe przystanki. Sezonowa korekta uwzględnia modernizacje linii i stacji w całym kraju.

Nowe połączenia i powrót składów dalekobieżnych

Na podlaskiej trasie do Hajnówki, po 17 latach, do pociągów regionalnych dołączą składy dalekobieżne. Mieszkańcy Podlasia, Mazowsza i turyści z innych regionów zyskają codzienne bezpośrednie połączenia z Warszawy i Gdyni. Na południu Polski pociągi dalekobieżne dojadą także w Bieszczady, do stacji Uherce.

Składem dalekobieżnym dojedziemy także w Tatry. Do Zakopanego już od 26 czerwca wracają bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Krakowa, Warszawy czy Gdyni. Do składów regionalnych będzie można wsiąść ze zmodernizowanych peronów w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce.

Na Mazowszu od 28 czerwca zaplanowano bezpośrednie połączenia miedzy Radomiem, a Warszawą. Podróżujący na trasie do lub ze stolicy zyskają kolejne dodatkowe przystanki: Lesiów i Radom Stara Wola (nowy).

Na Pomorzu, po rewitalizacji linii, planowany jest powrót połączeń na trasie Malbork – Kwidzyn. W Kwidzynie, Gościszewie, Sztumskiej Wsi, Ryjewie, Brachlewie, Sztumie będą dostępne perony z dogodnym dostępem dla osób z niepełnosprawnościami.

Od 13 czerwca w woj. kujawsko-pomorskim rozpoczną się natomiast prace na trasie Toruń Wschodni – Chełmża, a zamiast pociągów pojadą zastępcze autobusy.

10 dodatkowych przystanków

Od 13 czerwca podróżni będą mogli wsiąść do pociągów z 10 nowych przystanków. W aglomeracji krakowskiej na trasie z Krakowa do Skawiny przygotowano „Kraków Opatkowice” i „Skawinę Jagielnię”. Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej zyskują nowe przystanki: „Łódź Retkinia” i „Łódź Warszawska”. Dostęp do kolei w Olsztynie zwiększą zaś: „Olsztyn Likusy”, „Olsztyn Redykajny”, „Olsztyn Jezioro Ukiel”. Komunikację w mieście ułatwi również dodatkowy peron na przystanku „Olsztyn Śródmieście”. Na Opolszczyźnie pasażerowie połączeń regionalnych wsiądą do pociągów z nowych przystanków „Szydłów Centrum” i „Goszczowice” na trasie Opole – Nysa.

Krótsze podróże pociągami dalekobieżnymi

W porównaniu z wakacjami w roku 2020, według zapewnień PKP, skrócą się czasy przejazdu na popularnych trasach. „Najszybszy pociąg dalekobieżny na trasie Wrocław – Poznań pojedzie w czasie 1 h 40 min, przed rokiem to 2 h 18 min. Podróż na trasie Warszawa – Lublin, w porównaniu z rokiem poprzednim skróci się o 23 min.” – czytamy w komunikacie PKP Intercity.

źródło: PKP Intercity


Wakacyjna korekta rozkładu jazdy będzie obowiązywała od 13 czerwca do 28 sierpnia.

News4Media, fot.: iStock, graf.: PKP Intercity

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.