Alarmującego posta o pomyśle wysadzenia mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim zamieścił na swoim profilu facebookowym Piotr Rachwalski, były prezes Kolei Dolnośląskich. „Trzeba ratować wiadukt, który może być wysadzony przez ekipę filmową pracującą nad Mission Impossible 7 z Tomem Cruise’m w roli głównej” – bił na trwogę Rachwalski.

Głos zabrał właściciel linii – PKP Polskie Linie Kolejowe. Jego rzecznik prasowy Mirosław Siemienic wyjaśnił, że „Nie było zamiarów likwidacji mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim na linii Jelenia Góra – Lwówek Śląski. Nie ma planów, by zmieniła się jego funkcja” – przekonywał Mirosław Siemieniec.

Hałas wokół mostu kolejowego w Pilchowicach spowodował, że bardziej zainteresował się nim dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków, który wszczął procedurę wpisania mostu kolejowego w Pilchowicach do rejestru zabytków.

Burmistrz Wlenia Artur Zych, odsyłając po informacje w sprawie wiaduktu do PKP PLK, podkreślił, że dla niego „najważniejszą rzeczą jest rewitalizacja linii i uruchomienie na niej regularnego ruchu pasażerskiego. Każde działanie prowadzące do tego celu uzyska moje wsparcie” – napisał w oświadczeniu Artur Zych. Bez połączenia kolejowego Wleń i inne miasteczka przy linii kolejowej nr 283 są odcięte od świata. Burmistrz Artur Zych przyznaje, że propozycja filmowców, o której czytał w internecie, na pierwszy rzut oka brzmiała kusząco:

– Gdyby na nasze konto wpłacili kwotę, za którą można byłoby wybudować nowy most, to byłoby to godne rozważenia – wyjaśnia.

Na razie w sprawie powrotu pociągów na linię nr 283 nic nie słuchać. W ubiegłym roku znalazła się ona na liście tras przewidzianych do przejęcia od PKP PLK przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Okazało się, że trzeba porozumieć się z dwoma właścicielami gruntów i torów PKP SA oraz PKP PLK. Trwają zatem dodatkowe analizy i konsultacje z obydwoma kolejowymi potentatami.

Więcej o pomyśle wysadzenia wiaduktu w Pilchowicach oraz przywrócenia do życia linii kolejowej z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego w aktualnych Nowinach Jeleniogórskich z 21 kwietnia 2020 r., dostępnych także w wersji elektronicznej. Zapraszamy do lektury!  

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.