Podróżujący autostradami A2 i A4 mogą się zdziwić. Lada moment na tych trasach dojdzie do prawdziwej rewolucji i nie będzie się nimi jeździło jak dotychczas.

A2 to szlak wiodący od granicy z Niemcami do okolic Siedlec, gdzie mają powstawać kolejne odcinki autostrady. A4 z kolei wiedzie także od niemieckiej granicy, ale do przejścia granicznego z Ukrainą. Te trasy są częściowo płatne i żeby nimi przejechać trzeba, na specjalnych bramkach, uiścić opłatę.

To się zmienia. Od grudnia bramek już nie będzie. Nie oznacza to, że przejazd będzie darmowy. Nadal za pokonanie trasy trzeba będzie zapłacić. „Zmieni się system poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach autostrad A2 Konin–Stryków i A4 Wrocław–Sośnica przez użytkowników samochodów osobowych i motocykli” – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Za przejazd będzie się płaciło, kupując e-bilet autostradowy lub korzystając z aplikacji e-TOLL PL i kompatybilnych z systemem specjalnych urządzeń. Bilet autostradowy będzie można kupić:

w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET,

w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), których lista będzie już wkrótce dostępna na etoll.gov.pl,

w punktach dystrybucji stacjonarnej partnerów KAS , gdzie użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mogli nabyć bilety w formie papierowej. Lista takich punktów będzie niebawem opublikowana na stronie etoll.gov.pl.

Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepach Google Play oraz w AppStore, ale będzie to możliwe od 1 grudnia. Korzystając z tego rozwiązania będzie można:

zakupić e-bilet autostradowy,

wygenerować potwierdzenia zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF,

mieć wgląd w historię wszystkich zakupionych e-biletów,

zwrócić niewykorzystany e-bilet.

Jak korzystać?

System działa na zasadzie przekazywania danych geolokalizacyjnych. Aby korzystać z aplikacji e-TOLL PL trzeba zarejestrować się w systemie (etoll.gov.pl) im wówczas otrzymuje się identyfikator urządzenia, z którego się korzysta. Trzeba go wprowadzić w Internetowym Koncie Klienta (IKK). W aplikacji wnosi się opłatę za przejazd i doładowuje konto. Jako że aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne, więc nie trzeba z wyprzedzeniem deklarować czasu ani trasy planowanego przejazdu. Trzeba pamiętać, aby w trakcie przejazdu aplikacja musi być cały czas włączona.

„W związku z planowaną zmianą systemu poboru opłat, przygotowywana jest nowa organizacja ruchu na miejscach poboru opłat na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. Na tych odcinkach mogą pojawiać się okresowe utrudnienia w ruchu, związane m.in. z montażem nowego oznakowania. Prosimy kierowców o zachowanie ostrożności przy przejeździe przez te fragmenty autostrad” – uczula KAS.

News4Media/ fot. GDDKiA

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.