Druga dawka szybciej

Według informacji przekazanych przez szefa KPRM Michała Dworczyka, od poniedziałku weszła w życie nowa zasada. Skrócono odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką dwuetapowych szczepionek. Od dziś wynosi on 35 dni i będzie ustalany automatycznie po przyjęciu pierwszej szczepionki. Osoby, które zarejestrowały się wcześniej na dłuższy termin, mogą próbować go przyspieszyć.

Zapisy dla nastolatków

O północy pojawiła się również możliwość rejestracji osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia. Jest jednak warunek, który musi zostać spełniony, aby zabieg doszedł do skutku. Rodzice lub prawni opiekunowie nastolatków zobowiązani są do wyrażenia zgody na przyjęcie preparatu przeciwwirusowego. Można to zrobić na dwa sposoby:

– stawić się razem z dzieckiem w punkcie szczepień,

– wydrukować formularz i wypełnić go w domu, wówczas dziecko może pojawić się na szczepieniu bez osoby dorosłej, a jedynie przekazać podpisaną przez opiekunów zgodę.

Dokument można pobrać z rządowej strony internetowej pod adresem https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-16-i-17-latkow (należy kliknąć przycisk „Ściągnij kwestionariusz dla nastolatków”).

Nastolatkowie otrzymają szczepionkę Comirnaty firmy Pfizer, która jest dopuszczona do stosowania u osób w wieku 16+.

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Aby zarezerwować termin zabiegu, wybierz jeden z dostępnych sposobów: 1. Zadzwoń pod numer 989 na całodobową, bezpłatną infolinię. 2. Wyślij SMS pod nr 880 333 333. 3. Zgłoś się do wybranego punktu szczepień i dokonaj rejestracji osobiście. 4. Dokonaj e-rejestracji na stronie pacjent.gov.pl [zalogujesz się m.in. Profilem Zaufanym i dowodem elektronicznym].

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.