Dotychczas takich głosów w sprawie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 jeszcze nie było. Głos zabrali wspólnie pracodawcy i związkowcy.

„Apelujemy do rządzących o wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla zaszczepionych” – czytamy w komunikacie Rady Dialogu Społecznego. To przełomowe wystąpienie, bo jego autorami są zarówno zasiadający w radzie pracodawcy i związkowcy.

Autorzy tego wystąpienia podkreślają, że najlepszą metodą walki z chorobami zakaźnymi, w tym przeciw COVID-19, są szczepienia. Przypominają, że obecnie nie są one obowiązkowe poza sektorem ochrony zdrowia (będą od 1 marca). Pracodawcy i związkowcy dodają, że doświadczenia europejskie świadczą o tym, że przyjmowanie preparatów ochronnych pomaga. Z przedstawionych danych wynika, że w UE zaszczepiło się już 77 proc. osób. W Polsce 54 proc. To, zdaniem autorów dokumentu, jest zagrożeniem dla wydolności naszego systemu ochrony zdrowia.

„Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 proc. to osoby niezaszczepione. Nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie” – czytamy.

Rada Dialogu Społecznego to – przypomnijmy – specjalne forum współpracy i dyskusji pracodawców, pracowników i rządu.

We wtorek 20 stycznia rząd przyjął projekt ustawy o weryfikacji covidowej. W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów czytamy: „(…) pracodawca będzie mógł żądać od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2”.

News4Media/fot. iStock

.

2 komentarze

  1. Winni że społeczeństwo nie szczepi się są prezydent,księża ,biskupi i wioskowi duraki.

    • Chcesz się szczepić, nie widzę problemu, ale daj spokój tym, którzy nie chcą brać udziału w tym eksperymencie. Boisz się niezaszczepionych? To po co się szczepiłeś? Preparat nie działa?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.