11 czerwca we wrocławskiej katedrze, podczas Mszy świętej beatyfikacyjnej, za błogosłowione zostanie uznanych dziesięć sióstr elżbietanek, które w ostatnich tygodniach wojny brutalnie zamordowali zbrodniarze z Armii Czerwonej. Wśród wśród wynoszonych na ołtarze kobiet trzy są związane z naszym regionem.

Postępowanie beatyfikacyjne wobec sióstr toczyło się od 2009 r., gdy Zarząd Generalny sióstr elżbietanek podjął decyzję o staraniach w tej sprawie. W lutym 2010 r. siostry elżbietanki zwróciły się z prośbą do ówczesnego metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, o wyniesienie na ołtarze dziesięciu sióstr prowincji wrocławskiej. Powołany został specjalny Trybunał Diecezjalny w celu zbadania dokumentacji, świątobliwości życia i okoliczności męczeństwa wszystkich sióstr.

W 2015 r. proces zakończył się na szczeblu diecezjalnym, po czym akta zostały przekazane watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. 19 czerwca 2021 r. papież Franciszek ogłosił dekret o męczeństwie siostry Marii Paschalis i dziewięciu innych sióstr elżbietanek. Wszystkie zostały brutalnie zamordowane przez żołnierzy radzieckiej Armii Czerwonej m.in. w Nysie, Żarach i w Czechach.

Dla katolików z regionu jeleniogórskiego powołanie błogosławionych ma też swój regionalny wymiar. Trzy z przyszych błogosławionych przed śmiercią posługiwały w zgromadzeniach zlokalizowanych na naszym terenie. Tu zginęły i tu zostały pochowane: siostra M. Rosaria (Elfrieda) Schilling w Nowogrodźcu, siostra M. Sabina (Anna) Thienel Lubaniu, siostra M. Adela (Klara) Schramm w Godzieszowie.

Mszy świętej beatyfikacyjnej (o godz. 11.00) przewodniczył będzie przedstawiciel Watykanu – Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Ksiądz Kardynał Marcello Semeraro. Będzie to pierwsze takie wydarzenie we Wrocławiu. Do pontyfikatu papieża Franciszka akty uznania świętymi lub błogosłowianymi odbywały się w Watykanie. Dla regionu jeleniogórskiego trzy związane z nim swoją posługą i spoczywające tu siostry będą pierwszymi powojennymi beatyfikowanymi.

Fot. Janusz Skowroński. Kwatera sióstr elżbietanek i magdalenek na cemntarzu w Lubaniu. W jednej z mogił spoczywa siostra M. Sabina (Anna) Thienel.

Obszerny materiał o męczenniczkach z zakonu elżbietanek ukaże się w wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 7 czerwca.

3 komentarze

  1. ruskaonuca Reply

    Ukraina powinna zgodzić się na oddanie części swojego terytorium, aby osiągnąć porozumienie pokojowe z Rosją i natychmiast zakończyć trwającą od trzech miesięcy wojnę

  2. Piękne polskie nazwiska: siostra M. Rosaria (Elfrieda) Schilling w Nowogrodźcu, siostra M. Sabina (Anna) Thienel Lubaniu, siostra M. Adela (Klara) Schramm w Godzieszowie.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.