Weekend z funduszami

Zapraszamy do świata unijnych projektów! Tym razem, oprócz odwiedzenia miejsc atrakcyjnych turystycznie, zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie i komfort życia naszych seniorów.

Tak jak w poprzednich latach, również podczas tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich (DOFE) w dniach 7-9 października, będzie się dużo działo. Zarówno stacjonarnie – w siedzibach beneficjentów, jak i wirtualnie. Na stronie internetowej www.dniotwarte.eu, która będzie na bieżąco aktualizowana aż do rozpoczęcia DOFE.

Badaj się!

Fundusze unijne wspierają wiele działań prozdrowotnych. Jak ważna jest profilaktyka nie trzeba nikogo przekonywać. Warto się badać i można to zrobić podczas tegorocznej edycji dni otwartych.

Kilka propozycji przygotował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Wszystkie panie, bez żadnych ograniczeń wiekowych, będą mogły wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Ich ideą jest to, by jak najwcześniej nauczyć się właściwego samobadania piersi. Uczestniczki zajęć zdobędą tę wiedzę od fizjoterapeutów oraz wolontariuszek z Fundacji onkologicznej La vie La vie. Natomiast panie w wieku 50-69 lat zapraszamy dodatkowo na bezpłatne badanie mammograficzne.

Jesień to czas, kiedy po słonecznych kąpielach nasza skóra łapie oddech. Ważne jest, aby w porę wychwycić to, co może okazać się niechciana pamiątką z wakacyjnych wojaży. Lekarz dermatolog ze szpitala wojewódzkiego oceni stan naszej skóry i jeśli zajdzie taka konieczność skieruje na dalsze badania. Każda przebadana osoba otrzyma zalecenia odnośnie dalszych kontroli dermatologicznych lub onkologicznych.

Foka dla seniora

Dzięki środkom europejskim na Dolnym Śląsku powstało wiele domów dziennej pomocy dla seniorów.

Podczas unijnego weekendu dwie wrocławskie placówki – na Brochowie i w Leśnicy – otwierają drzwi, aby przybliżyć seniorom i ich rodzinom swoją ofertę. Oprócz przydatnych informacji o funkcjonowaniu domów pomocy, przewidziano ciekawe warsztaty. Odwiedzający poznają między innymi… fokę Paro. To inteligentny robot pomocny osobom, które czują się samotne, uczy też relacji z drugim człowiekiem. Ciekawie zapowiada się także spotkanie ze strażnikiem miejskim, który opowie o zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem seniorów w codziennym życiu, np. przestrzeni miejskiej.

Podobną ofertę dla zainteresowanych opieką w dziennym domu pomocy organizuje także Dzienny Dom Opieki Medycznej w Sokołowsku.

Wirtualne spacery

Na stronie www.dniotwarte.eu będzie można zobaczyć wiele unijnych inwestycji, które zostały sfilmowane specjalnie na tę okazję.

A nasz region ma się czym pochwalić: można zajrzeć do Muzeum Śląskiego w Łomnicy, aby poznać jego historię i piękne wnętrza. Można sprawdzić, co dzieje w „Ewangeliku” w Ziębicach, czyli centrum wydarzeń kulturalnych, który powstał w budynku dawnego kościoła ewangelickiego. Nie obejdzie się też bez wzruszeń – Akademia Rozwoju w Świdnicy pokaże, jak dużo dobrego spotkać może rodziców zastępczych, jeśli tyko zechcą podjąć ten trud, a wizyta w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Mikoszowie jak modelowo włączać w życie społeczne osoby z niepełnosprawnościami.

Premiery filmów tuż przed otwarciem DOFE. Wydarzenia online będą jednak dostępne będą znacznie dłużej.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.