Niemałym zaskoczeniem dla części osób odbywających kwarantannę było powiadomienie o jej przedłużeniu. Okazało się, że za psikusa odpowiedzialny jest błąd w systemie informatycznym. Wyjaśniamy, w jaki sposób wiarygodnie sprawdzić swój status w przypadku wątpliwości.

Fałszywe powiadomienie

Według aktualnych danych przekazanych przez ministerstwo zdrowia, aktualnie w Polsce zakażonych koronawirusem jest 7316 osób. W związku z narażeniem na kontakt z wirusem 351 367 osób zostało skierowanych do odbycia kwarantanny. Część obywateli, którzy swoją izolację kończyli 5 i 6 listopada otrzymała na swoje urządzenia mobilne informację o tym, że ich okres separacji uległ wydłużeniu. Zaniepokojeni odbiorcy wiadomości zaczęli informować o swoich wątpliwościach media. Początkowo stacja TVN24 nieoficjalnie potwierdziła, że komunikaty zostały przesłanie do użytkowników omyłkowo.

GIS potwierdził awarię

„Główny Inspektor Sanitarny informuje, że w związku z błędem systemu, odnotowano pojawiające się automatyczne informacje telefoniczne skierowane do osób, których kwarantanna zakończyła się 5 lub 6 listopada. Wiadomości głosowe informują błędnie o przedłużeniu zakończonej już kwarantanny. Prosimy o zignorowanie tych informacji. Przepraszamy za zaistniałe utrudnienia” – czytamy w oficjalnym komunikacie na rządowej stronie.

Czujność osób zainteresowanych była podwyższona w związku z niedawnymi atakami hakerów, którzy pod przykrywką fałszywej kwarantanny usiłowali wyłudzić poufne informacje wysyłając SMS-y z załączonym linkiem do zainfekowanej aplikacji. Tym razem jednak za błąd odpowiadał system teleinformatyczny.

Jak sprawdzić swój status?

Istnieje możliwość wiarygodnego sprawdzenia statusu osoby przebywającej na kwarantannie m.in. za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, do którego można zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego, elektronicznego dowodu osobistego lub poprzez dane aplikacji mobilnej banku. Drugim sposobem jest telefoniczna infolinia inspekcji sanitarnej. Dzwoniąc pod numer 22 25 00 115 również dowiemy się, jak długo musimy pozostawać w odosobnieniu. 

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.