Na wykresach systemu monitoringu jakości powietrza nie wygląda to jeszcze tak źle. W Jeleniej Górze noc z czwartku na piątek była pierwszą, kiedy na odczytach godzinowych widać było przekroczenia wartości rzędu 80 mg/m. sześć. dla pyłu PM 2,5 i 100 mg/m. sześć. dla pyłu PM 10. Podobnie następnej nocy. Ale już z soboty na niedzielę i dzisiejszej nocy doszło do pierwszych przekroczeń poziomu dopuszczalnego, bo pyły przekraczały dopuszczalna wartość 50 mg/m. sześć. od godz. 18 do 9. Podobnie było w Lubaniu (tam mierzone jest tylko stężenie pyłu PM 10), gdzie dzisiejszej nocy stężenie pyłu przekraczało 135 mg/m.sześć. Warto dodać, że w Jeleniej Górze i Lubaniu jakość powietrza byłą w te noce najgorsza na Dolnym Śląsku.
O jakości powietrza w Jeleniej Górze można się też dowiedzieć z systemu pomiarowego World Air Quality, który ma swój miernik przy ul. Ogińskiego. Na wykresach widać, jak od środy jakość wieczorno-nocnego powietrza jest z nocy na noc coraz gorsza. Czujniki systemu są jeszcze na osiedlu Orle w Jeleniej Górze, w Staniszowie, Piechowicach, Mysłakowicach oraz dwa w Bolesławcu. Czujnik na osiedlu Orle dzisiejszej nocy pokazywał stężenie pyłu rzędu 500 mg/m. sześć.!
I jeszcze jeden system pomiarów krakowskiej spółki Airly, który w Polsce ma już grubo ponad 1000 czujników i dodatkowo korzysta z wskazań 200 stacji pomiarowych PIOŚ. W naszym regionie nie jest ich jeszcze zbyt wiele. Pomiary z ostatnich dni pokazały, że wieczorami bardzo złym powietrzem oddychają mieszkańcy Świerzawy i Leśnej. Wczoraj o godz. 18.00 powietrze w Świerzawie na skali Airly miało status „armaggedon”.
Jeden z sześciu czujników Airly w Jeleniej Górze pokazuje jakość powietrza w Cieplicach. I prawie zawsze jest ona gorsza niż w centrum i na Zabobrzu.
Kwestie jakości powietrza staja się jeszcze istotniejsze w czasach pandemii. Wprawdzie naukowcy jeszcze nie doszli do wspólnych wniosków, czy wirus może osiadać na cząsteczkach pyłów i przez to dłużej i w większym stężeniu unosić się w powietrzu (są skrajne opinie na ten temat), ale są pewni, że przebywając w zanieczyszczonym pyłami powietrzu łatwiej się zakazić, a w przypadku choroby jej przebieg będzie cięższy. Przewlekłe lub nawet kilkudniowe oddychanie zanieczyszczonym powietrzem sprzyja reakcjom zapalnym w tkankach płuc i obniża odporność.
Na kolejnych zrzutach:
Wykres czterodniowy z systemu World Air Quality dla ul. Ogińskiego w Jeleniej Górze z 8 listopada, godz. 22.00
Mapa systemu World Air Quality, 8 listopada godz. 23.00
System World Air Quality – wskazanie dla Osiedla Orle, 9 listopada, godz. 1.00
Mapa jakości powietrza sytemu Airly, 8 listopada, godz. 22.00

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.