Przed nami 31 Finał WOŚP. Zagra 29 stycznia na rzecz walki z sepsą. Chociaż do imprezy są jeszcze 3 tygodnie, już pojawiają się krytyczne komentarze i hejt pod adresem Jerzego Owsiaka i jego akcji.

Tegoroczna zbiórka WOŚP odbywa się pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie. Organizatorzy podkreślają, że w tym roku Orkiestra gra dla wszystkich: i małych, i dużych. 

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można wesprzeć nie tylko w dniu finału, wrzucając pieniądze do puszek. Można również wpłacić pieniądze online m.in. poprzez stronę internetową, sms-em, przez Facebooka czy wirtualne skarbonki.

Chociaż do imprezy zostały jeszcze 3 tygodnie, już pojawiają się krytyczne komentarze, złośliwe oceny, hejt. Jedną z takich historii opisał portal Wyborcza.pl.

50 naklejek z sercami WOŚP

Podczas lekcji religii w jednej z gdańskich szkół katecheta miał wygłaszać swoje zdanie na temat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Krytykował ją jednak na tyle ostro, że zszokował uczniów. Jeden z nich zareagował: nie zgodził się z opinią nauczyciela, czym go rozzłościł.

Na następną katechezę jeden z chłopców miał przynieść 50 naklejek z sercami WOŚP. Przed rozpoczęciem lekcji uczniowie porozklejali je na krzesłach, stolikach oraz ścianach. Na znak sprzeciwu wobec krytycznego stanowiska katechety.

Ten – jak relacjonuje portal – miał być wściekły. Kazał uczniom usunąć czerwone serca. Ci nie tylko nie wykonali polecenia, ale opuścili salę lekcyjną.

Portal poprosił o komentarz dyrektorkę szkoły. Czytamy w nim, że „wicedyrektorka ds. dydaktycznych przeprowadziła rozmowę wyjaśniającą z katechetą. Odbyła się również rozmowa z uczniami i uczennicami uczęszczającymi na religię, którą przeprowadziła osobiście w obecności szkolnej rzeczniczki praw ucznia”.

Diabelska organizacja. Won stąd!

Nie tylko katecheci, ale także wielu duchownych od lat krytykuje inicjatywę Owsiaka. Kilka takich historii przypomniał serwis InnPoland.

– Diabelska organizacja. Won stąd! Wara stąd! TVN diabolistyczne, sam antychryst siedzi w tym. Wara stąd! – takimi słowami ksiądz z kościoła św. Szczepana w Krakowie przywitał wolontariuszkę WOŚP, która kwestowała w pobliżu budynku.

W słowach nie przebierał także duchowny ze Strzelec Opolskich, który z ambony namawiał wiernych, żeby nie wspierali WOŚP-u.

– Na mszę nie przyszli, a doją ludzi na aborcję i na eutanazję – tak duchowny ocenił wolontariuszy.

Niektórzy wierni wyszli z kościoła, inni przepraszali za to sformułowanie.

Nieskończone dobro niszczone przez szaleństwo

Jednak nie tylko duchowni posuwają się do takich metod obrażania WOŚP-u. Na listopadowej sesji Rady Miejskiej w Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie) burmistrz został zapytany, dlaczego miejska jednostka, jakim jest Centrum Kulturalno-Biblioteczne, nie zorganizuje sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Odpowiedział, że to autonomiczna decyzja dyrektora CKB, ale przy okazji podzielił się też swoją opinią na temat akcji Owsiaka.

– Nie mam obowiązku w imieniu urzędu płacenia za organizowanie imprez przesiąkniętych z jednej strony nieskończonym dobrem, a z drugiej nieskończoną nienawiścią. Imprez przesiąkniętych polityką w sposób dramatyczny, skandaliczny i nie do przyjęcia – powiedział Jarosław Kowalski.

I dodał: – CKB nie będzie organizował WOŚP-u, gdzie nieskończone dobro jest niszczone przez szaleństwo, które potem, po orkiestrze, nie w jej trakcie, wylewa się medialnie podczas koncertów.

Podkreślił, że kiedyś jego stosunek do WOŚP-u był inny. – To było dobro narodowe, które potem wymknęło się spod jakiejkolwiek kontroli politycznej, społecznej. 

Wyraził też nadzieję, odnosząc się do Strajków Kobiet, podczas których dochodziło do ataków na świątynie, że wolontariusze WOŚP nie będą zbierać pieniędzy przed kościołami.

Rekordowe zbiórki WOŚP

W ubiegłym roku podczas 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Polacy wpłacili 224 376 706,35 zł. Było to o ponad 13,5 miliona złotych niż rok wcześniej. Pieniądze były dedykowane dziecięcej okulistyce.

Od początku, czyli od 1993 roku, WOŚP zgromadziła grubo ponad 1,5 mld zł.

A jak będzie w tym roku, okaże się już 29 stycznia.

News4Media/fot. iStock

3 komentarze

  1. Ciekawa jestem dlaczego lokalny portal internetowy opisuje historię z drugiego końca Polski. Oczywiście wszyscy musimy być zachwyceni Orkiestrą, bo jak nie to hejt.
    Ja całe lata dawałam Owsiakowi pieniądze, teraz już nie bo za bardzo poszedł w politykę, a rachunki Orkiestry nie są jasne. Mam prawo tak myśleć, czy to już hejt?

  2. Katarzyno! To nie Jurek poszedł w politykę ale polityka, a dokładniej politycy, którym jest cierniem w oku, przyszła do niego. Rachunki WOŚP zawsze był transparentne, w przeciwieństwie do rachunków wystawianych przez pisowskich pasożytów. Przekrętem stulecia jest sprzedaż Lotosu, za ułamek jego prawdziwej wartości. Co na to Posłanka Machałek? Nie zainteresowała się tym szwindlem.

  3. To twoja opinia, moja jest inna. A twoje odwoływanie się do kwestii politycznych w kontekście akcji charytatywnej tylko tą moją opinię utwierdza.
    Nie dam już pieniędzy Ochojskiej, bo poszła w politykę ani Owsiakowi, pod tym samym zarzutem .

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.