Od początku września ludzie koszami wynoszą grzyby z dolnośląskich lasów. Najstarsi grzybiarze nie pamiętają takiego wysypu prawdziwków.

Na stronie internetowej Grzyby.pl zostawiają zdjęcia pełnych koszy i wiader oraz raporty: „Długo, długo nic, aż znalazło się miejsce. Brakło przestrzeni magazynowej, żeby zebrać wszystko”; „(100/h) Głównie prawdziwki zbierane podczas przelotnego deszczu, ale warto było”; „Szał, ogromne ilości zdrowego prawdziwka w lasach świerkowych, w trawach. Grzyby rosną grupami po 30 w jednym miejscu, coś niesamowitego”.

Aż skacze gul tym, którzy nie mogą wyrwać się do lasu. Grzybiarz to z reguły osobnik zazdrośnie strzegący swoich tajemnic, z niechęcią patrzący na innego grzybiarza, który zadeptuje mu jego miejsca. Internetowych doniesień jest jednak dość, by mniej więcej się zorientować, gdzie warto jechać, a gdzie nie. Do najobfitszych w tym roku należą m.in. lasy pod Górą Szybowcową za Jelenią Górą, kompleksy leśne w okolicach Starego Węglińca, Zgorzelca i Złotoryi oraz – tradycyjnie – całe Bory Dolnośląskie.

Wilgotność i temperatura

Pierwsze letnie prawdziwki pojawiły się na Dolnym Śląsku już w połowie lipca, ale ich wysyp na dobre zaczął się po sierpniowych opadach, w pierwszym tygodniu września. Wciąż jest ich dużo, choć zaczynają już ustępować miejsca podgrzybkom, koźlarzom i rydzom. Czy trzeba się pospieszyć? Jak długo może potrwać obecny wysyp?

Cały tekst znajdą Państwo w najnowszym wydaniu Nowin Jeleniogórskich z 20 września 2022 roku

Zdj. Pixebay

2 komentarze

  1. „Aż skacze gul tym, którzy nie mogą wyrwać się do lasu. Grzybiarz to z reguły osobnik zazdrośnie strzegący swoich tajemnic, z niechęcią patrzący na innego grzybiarza, który zadeptuje mu jego miejsca. ”

    Serio, kto takie głupoty puszcza do publikacji?

  2. rzeczywiście jest prawdziwy wysyp grzybów jak nigdy Zapraszam do Zachełmia!!!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.