W ostatnich miesiącach wiele działo się w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. Innowacyjny zabieg usunięcia tętniaka, wyróżnienie prestiżową Akredytacją Ministerstwa Zdrowia czy operacje protezy krtani umożliwiające mówienie pacjentom po nowotworach to tylko niektóre z licznych osiągnięć szpitala w minionym roku. Następny rok zapowiada się jeszcze lepiej, a WCSKJ już planuje kolejne inwestycje! Sprawdźmy, co będzie się działo w jeleniogórskiej placówce w 2023 r.

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej nieustannie podnosi poziom oraz poszerza zakres oferowanych usług medycznych. W 2022 roku w WCSKJ udało się m.in. zakupić rektoskop operacyjny, który pomaga w rekonwalescencji i zmniejszaniu nieprzyjemnych dolegliwości u chorych na nowotwór jelita grubego czy wdrożyć profilaktyczny program wykrywania raka płuc. Nowy rok dla jeleniogórskiego szpitala będzie również obfitował w inwestycje i pozytywne zmiany. W 2023 r. samorząd województwa zamierza przeznaczyć prawie 5 mln zł na rozwój Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej z budżetu Dolnego Śląska.

Nasz szpital skończył 2022 rok z wieloma sukcesami, z których wszyscy jesteśmy dumni. Z powodzeniem wdrożyliśmy do oferty naszego szpitala dwa typy nowych, prekursorskich zabiegów w naszym regionie, a nasze działania zostały docenione renomowanym certyfikatem akredytacyjnym udzielanym przez Ministra Zdrowia mówi Sylwia Modrzyk, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej i dodajePo tak owocnym roku jesteśmy gotowi na następne wyzwania, jakie przyniesie nam 2023 rok. Zamierzamy dać z siebie wszystko, aby sprostać oczekiwaniom naszych Pacjentów oraz zapewnić im najwyższą jakość leczenia.

Co działo się w 2022 roku w jeleniogórskim szpitalu? Oto część z najważniejszych wydarzeń:

Innowacyjny zabieg usunięcia tętniaka

W czerwcu 2022 roku WCSKJ dołączyło do prestiżowego grona placówek medycznych wykonujących małoinwazyjny zabieg usunięcia tętniaka aorty brzusznej. Zastosowana technika wszczepienia stentgraftu jest dużo bezpieczniejsza dla pacjentów niż otwarta operacja, szczególnie tych cierpiących na choroby współistniejące. Dzięki temu skrócony jest także czas powrotu do zdrowia i rekonwalescencji.

Akredytacja Ministra Zdrowia

W 2022 roku już po raz trzeci WCSKJ zostało wyróżnione renomowanym certyfikatem akredytacyjnym Ministerstwa Zdrowia. Akredytacja przyznawana jest placówkom spełniającym surowe wymogi bezpieczeństwa oraz odznaczającymi się wysokim poziomem leczenia, profesjonalną kadrą i nowoczesnym sprzętem. W taki sposób Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej znalazło się w elitarnym gronie 13 akredytowanych szpitali w województwie i 177 w całym kraju.

Nowoczesny sprzęt i wsparcie dla szpitala

We wrześniu 2022 roku Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski razem z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych przekazał WCSKJ blisko 250 różnego rodzaju, wysokiej jakości urządzeń medycznych m.in. aparat do znieczulenia, kardiomonitory, aparat EKG i nowoczesne łóżka.

Również dzięki dofinansowaniu Wojewody Dolnośląskiego w wysokości ponad 1 187 000 zł zakupiono dwie karetki, których oficjalna prezentacja połączona z konferencją prasową odbyła się w grudniu.

Pozostałe inwestycje zrealizowane w 2022 roku

Utworzono Pracownię Leku Cytostatycznego w nowej lokalizacji.

Dostosowano budynek ZOL w Bolkowie do wymogów ppoż. – obydwa zadania dofinansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rozbudowano i dostosowano Zakładu Patomorfologii do procesu certyfikacji, zadanie dofinansowane z dotacji z budżetu województwa dolnośląskiego.

Przebudowano i dostosowano Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii do reżimu sanitarnego w związku z COVID-19. Otrzymano finansowanie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wys. 3,0 mln zł.

Jeleniogórski Budżet Obywatelski 2023

Dzięki zaangażowaniu i licznym głosom mieszkańców i mieszkanek Jeleniej Góry projekt WCSKJ “W trosce o małe brzuszki – zakup sprzętu endoskopowego z torem wizyjnym do badań gastroskopowych dzieci” wygrał Jeleniogórski Budżet Obywatelski 2023. Wdrożenie projektu pozwoli na szybszą diagnozę i skuteczniejsze leczenie małych pacjentów w wojewódzkiej placówce.

Głos pacjentów

W grudniu 2022 r. po raz pierwszy lekarze WCSKJ – używając nowatorskiej metody – wykonali zabieg założenia protezy pacjentowi z usuniętą w wyniku nowotworu krtanią, co przywróciło mu możliwość mówienia. Obecnie jeleniogórska placówka jest jedną z zaledwie dwóch placówek medycznych w województwie, oferujących swoim pacjentom szansę na przywrócenia głosu za pomocą tej techniki.

Kolejne inwestycje i projekty

W 2023 roku Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej nie zamierza zwalniać tempa. Placówka z budżetu Województwa Dolnośląskiego otrzyma prawie 5 mln zł, a jedną z największych planowanych inwestycji będzie zakup profesjonalnego sprzętu, aparatury oraz wyposażenia do nowej Pracowni Leku Cytostatycznego. Pracownia przeznaczona jest do przygotowywania indywidualnych dawek preparatów zarówno dla pacjentów hospitalizowanych, jak i leczonych ambulatoryjnie. Plany uwzględniają także m.in. wymianę agregatu prądotwórczego z zastosowaniem automatyki w budynku Szpitala “Wysoka Łąka” w Kowarach czy uruchomienie nowego systemu uzdatniania wody dla Stacji Dializ.

Fundusze WCSKJ przeznaczy także na doposażanie placówki w kolejne urządzenia medyczne. Pojawi się m.in. rektoskop i dermatoskop do badań profilaktycznych w zakresie dermatoonkologii oraz gastroenterologii. W 2023 roku zakupiony zostanie również specjalistyczny sprzęt, który wesprze medyków i zwiększy komfort pacjentów Oddziału Okulistycznego.

4 komentarze

  1. Cudotwórca panie dyr nowa…. Teraz to trzeba tylko sprzedawców na dyrektorów, robotników na chirurgów i bedzue dobrze

  2. Moze czas i na parking tak aby pacjenci a takze i lekarze oraz pracownicy administracyjni nie zawalali parkingu okolicznym mieszkańcom, bo to juz troche obciach jak codziennie blokują miejsca mieszkańcom.

  3. A poza tymi jednostkowymi operacjami strach się bać. Dlatego jeleniogórzanie, jeżeli mogą i ich stać, omijają naszych specjalistów.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.