Na osiedlu w Świeradowie, w środku dnia, pojawiły się wilki. Wprawdzie wilki boją się ludzie, ale ludzie boją się też wilków, stąd prośba mieszkańców osiedla do urzędu miasta o podjęcie działań odstraszających drapieżniki. I takie działania będą – wilki mają być odgonione przez sygnały dźwiękowe.

Sytuację relacjonuje burmistrz Świeradowa Roland Marciniak.

– Wilk szary schodzi z lasu do miasta ❤️Świeradów-Zdrój. Mieszkanka ul. Cichej pod koniec maja 2023 skierowała do Nadleśnictwa Świeradów informację z prośbą o interwencję, ponieważ w biały dzień pod swoim domem widziała wilki i obawia się o swoje bezpieczeństwo. Lasy według kompetencji skierowały pismo do urzędu miasta. Fakt obecności wilków w tej okolicy dwa tygodnie temu potwierdził naocznie pracownik urzędu. W takiej sytuacji skierowaliśmy wniosek do RDOŚ (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) we Wrocławiu o wyrażenie zgody na płoszenie wilków metodą dźwiękową. Dyrektor wydał pozwolenie na takie działanie do 31 sierpnia 2023 z obowiązkiem przesłania raportu do 15 września z podejmowanych działań. Co dalej: za kilka dni montujemy monitoring i po uprawomocnieniu się decyzji, najszybciej jak to możliwe poinformujemy mieszkańców osiedla o podejmowanych działaniach. Niezwłocznie wyjaśniamy co przyciąga wilki do osiedla. Czy są to źle zabezpieczone 🗑️śmietniki, które stały się jadłodajnią dla dzikiej zwierzyny, czy wyrzucane przez balkon odpady, czy siedlisko zwierząt, na które poluje wilk, czy inny powód. Zagrożenie jest niewielkie, ale realne. Działamy ostrożnie i rozważnie, aby nie naruszyć domowego miru watahy wilków szarych w Świeradowie-Zdroju – zapewnia burmistrz.

Decyzja RDOŚ zezwala na umyślne płoszenie i niepokojenie za pomocą urządzeń emitujących dźwięki „niemożliwej do ustalenia liczby osobników wilka” w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców bloków w okolicach stadionu pod warunkiem, że płoszenie odbywać się będzie tylko w razie realnej obecności wilków na tym terenie. Decyzja właśnie się uprawomocniła.

Fot. wójt Kamiennej Góry (FB)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.