Według danych ministerstwa zdrowia, trzecią dawką preparatu przeciwko COVID-19 w Polsce zaszczepiło się ponad 200 tysięcy osób. To niewielki odsetek społeczeństwa, choć czwarta fala pandemii przybiera na sile. Dzienna liczba zachorowań sięgała w czwartek niemal 9 tysięcy.

Koronawirus w liczbach

Od początku pandemii w Polsce zakażenie zostało potwierdzone u niespełna 3 milionów pacjentów. Ponad 76 tysięcy z nich przegrało walkę z chorobą. Obecnie w ciągu doby obecność koronawirusa potwierdza ok. 9 tysięcy testów. Ponad 200 tysięcy obywateli przebywa na kwarantannie. W pełni zaszczepionych jest 20 milionów Polaków. Codziennie przeprowadzanych jest kilkadziesiąt tysięcy wakcynacji. W 16 tysiącach przypadków pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne.

Jesteśmy podzieleni

Na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej firma United Surveys przeprowadziła sondaż, w którym zapytała Polaków o to, czy planują poddać się przyjęciu trzeciej dawki wakcyny przeciw COVID-19. Respondentom zostało przedstawione stwierdzenie: „Jeżeli tylko będzie to możliwe, zaszczepię się trzecią dawką szczepionki na koronawirusa”. Do wyboru mieli pięć odpowiedzi. Wyniki wyglądają następująco:

– 50,17 proc. badanych zdecydowanie zgodziło się z powyższym sformułowaniem

– 12,36 proc. ankietowanych wybrało opcję „raczej tak”

– 12,77 proc. z nich raczej się nie zgadza

– 21,45 proc. zdecydowanie nie zamierza szczepić się trzecią dawką wakcyny

– 3,25 proc. pytanych nie umiało udzielić odpowiedzi.

Ze szczegółowych analiz badania wynika, że największe zainteresowanie przyjęciem preparatu wykazują osoby starsze. Wśród młodych, tylko co trzeci pacjent zamierza poddać się zabiegowi. Pozytywne podejście do szczepień rośnie według autorów badania również wraz z wykształceniem. Największą akceptację dla wakcynacji przeciw koronawirusowi wykazali wyborcy Koalicji Obywatelskiej, najmniejsze zaś elektorat Konfederacji.

Od wtorku 2 listopada trzecią dawkę będą mogły przyjąć wszystkie pełnoletnie osoby, które podstawowemu szczepieniu poddały się więcej niż pół roku wcześniej.

News4Media/ fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.