Nowoczesny budynek poczty na Śnieżce stanął na miejscu rozebranej w 2004 roku Českiej boudy, która została zamknięta z powodów sanitarnych i przez kilkanaście kolejnych lat stała opuszczona, powoli zamieniając się w ruinę. Ostatecznie rozebrana została w 2004 roku. Na jej miejscu wybudowano nowoczesną budowlę, której kształt wzbudził wiele kontrowersji. Ostatecznie turyści polubili „gołębnik” i chętnie robili sobie na jego tle zdjęcia.

Na poczcie od 2011 roku gospodarzył Milan Blaha, który dokumentował pobyt na Śnieżce zdjęciami na FB. Postanowił sprzedać obiekt i znalazł nabywcę. Sam przeprowadził się z rodziną na niziny, skąd pochodzi.

Budynek poczty (otwarty oficjalnie 1 sierpnia 2008 roku, a symbolicznie przez prezydenta Václava Klausa rok wcześniej, podczas pielgrzymki w dzień św. Wawrzyńca – 10 sierpnia 2007 roku), to dzieło architektów Martina Rajniša i Patrika Hoffmana, które pieszczotliwie nazwane zostało Anežką. Budynek składa się z tysięcy mniejszych elementów, m.in. 6000 elementów stalowych, prawie 12 000 drewnianych i wreszcie półtora tysiąca elementów systemu hydraulicznego sterującego żaluzjami zewnętrznymi, pełniącymi przede wszystkim funkcję ochronną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Ciekawostką są okna wypełnione gazem izolacyjnym. Wykonane w Libercu, po przewiezieniu na wysokość 1603 metrów npm, wybrzuszyły się z każdej strony o prawie centymetr i pomogło dopiero upuszczenie gazu.

Pod głównym budynkiem znajdują się pomieszczenia wykorzystujące dawną piwnicę Českiej boudy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.