Nowoczesny budynek poczty na Śnieżce stanął na miejscu rozebranej w 2004 roku Českiej boudy, która została zamknięta z powodów sanitarnych i przez kilkanaście kolejnych lat stała opuszczona, powoli zamieniając się w ruinę. Ostatecznie rozebrana została w 2004 roku. Na jej miejscu wybudowano nowoczesną budowlę, której kształt wzbudził wiele kontrowersji. Ostatecznie turyści polubili „gołębnik” i chętnie robili sobie na jego tle zdjęcia.

Na poczcie od 2011 roku gospodarzył Milan Blaha, który dokumentował pobyt na Śnieżce zdjęciami na FB. Postanowił sprzedać obiekt i znalazł nabywcę. Sam przeprowadził się z rodziną na niziny, skąd pochodzi.

Budynek poczty (otwarty oficjalnie 1 sierpnia 2008 roku, a symbolicznie przez prezydenta Václava Klausa rok wcześniej, podczas pielgrzymki w dzień św. Wawrzyńca – 10 sierpnia 2007 roku), to dzieło architektów Martina Rajniša i Patrika Hoffmana, które pieszczotliwie nazwane zostało Anežką. Budynek składa się z tysięcy mniejszych elementów, m.in. 6000 elementów stalowych, prawie 12 000 drewnianych i wreszcie półtora tysiąca elementów systemu hydraulicznego sterującego żaluzjami zewnętrznymi, pełniącymi przede wszystkim funkcję ochronną przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Ciekawostką są okna wypełnione gazem izolacyjnym. Wykonane w Libercu, po przewiezieniu na wysokość 1603 metrów npm, wybrzuszyły się z każdej strony o prawie centymetr i pomogło dopiero upuszczenie gazu.

Pod głównym budynkiem znajdują się pomieszczenia wykorzystujące dawną piwnicę Českiej boudy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Alina Gierak

502 499 336

Zgłoś za pomocą formularza.