Gdy jesienią ubiegłego roku do jeleniogórskich przedsiębiorców dotarły od spółki Wodnik pierwsze rachunki za wodę i odprowadzanie ściegów, obliczone według nowej taryfy, ludzie nie posiadali się z oburzenia. Mieli płacić za abonament w niektórych przypadkach o 1000 procent więcej niż do tej pory. Po protestach odbiorców, PWiK Wodnik zobowiązało się do przeanalizowania obliczeń. W grudniu 2021 roku przesłało do Wód Polskich wniosek o zmianę taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Jelenia Góra. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu poinformowały wczoraj (28 lutego), że zakończyły zatwierdzanie nowej taryfy.

Nowa taryfa wraz ze szczegółowymi stawkami powinna zostać opublikowana dzisiaj (1 marca) w Biuletynie Informacji Publicznej Wód Polskich. Następnie po upływie 7 dni od jej ogłoszenia wejdzie w życie.

Obniżona stawka abonamentowa

W dniu 17 grudnia 2021 r. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik” sp. z o.o. w Jeleniej Górze złożyło do Wód Polskich RZGW we Wrocławiu, na podstawie art. 24j ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, wniosek o skrócenie czasu obowiązywania taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie gminy Jelenia Góra, w związku ze zmianą warunków ekonomicznych prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności. Wody Polskie, w ramach prowadzonego postępowania, wielokrotnie wzywały PWiK „Wodnik” sp. z o.o. w Jeleniej Górze do złożenia szczegółowych wyjaśnień i udzielenia niezbędnych informacji w celu weryfikacji przedstawionego projektu taryfy i jego uzasadniania. W wyniku działań organu nie uległy podwyżce stawki taryfy dla odbiorców indywidualnych z tak zwanych gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni, natomiast w przypadku niektórych pozostałych odbiorców usług (między innymi zakładów usługowych, przedszkoli, szkół, instytucji publicznych) obniżeniu uległy stawki opłaty abonamentowej”– czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Protesty przedsiębiorców i w rezultacie nowa taryfa

Ta sprawa była bardzo głośna w Jeleniej Górze, bowiem podwyżka cen za wodę i ścieki dotknęła najbardziej małych przedsiębiorców, pobierających więcej niż 40 metrów wody miesięcznie. W ich proteście jesienią ubr. czytaliśmy:”My, mieszkańcy Jeleniej Góry, wyrażamy głębokie oburzenie i sprzeciw wobec podwyżki ceny abonamentu za wodę, która często przekracza 1100 procent (ponad tysiąc procent!), która od miesiąca października 2021 r. obowiązuje w naszym mieście Jelenia Góra dla przedsiębiorców” – pisali autorzy.

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak tłumaczył, że nie miał wpływu na wzrost opłat za wodę, bo te są zatwierdzanie nie przez miasto, a przez Wody Polskie.

Rzecznik wodociągowej spółki Wodnik Zbigniew Rzońca przyznał wówczas, że wysoka opłata abonamentowa mogła być dla niektórych przedsiębiorców sporym obciążeniem. W swoim oświadczeniu napisał: „Złożyliśmy korektę taryfy do Wód Polskich 17 grudnia 2021. Czekamy na jej zatwierdzenie. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedstawicielami Wód Polskich i obie strony deklarują chęć jak najszybszego procedowania i zmiany w zakresie grup taryfowych”.

Po informacji o zatwierdzeniu przez Wody Polskie nowej taryfy napisał w oświadczeniu: „Wczoraj odebraliśmy nową, zatwierdzoną przez Wody Polskie, taryfę opłat za wodę i ścieki. Tym samym zakończył się proces weryfikacji kosztów. Wody Polskie zaakceptowały i potwierdziły prawidłowość ich naliczania. Dla odbiorców indywidualnych nic się nie zmienia, stawki pozostają na tym samym poziomie co dotychczas. Dla przedsiębiorców nowa taryfa obniżyła opłaty stałe i przeniosła części kosztów w opłatę zmienną. Różnice w cenie wody i ścieków są niewielkie – po około 45 groszy za m3. Znacznie spadają za to opłaty abonamentowe dla przedsiębiorców zużywających: -do 100m3 z 199zł na 27,9zł za wodę oraz z 228zł na 33,6zł za ścieki-od 100 m3 do 2600 m3 wody rocznie z około 199zł za wodę i 220 zł za ścieki, do 79 zł za wodę i 89zł za ścieki. Założenia nowej taryfy były konsultowane z przedsiębiorcami„- wyjaśnił Zbigniew Rzońca.

FOT.Pixabay

6 komentarzy

  1. Słuchajcie w internecie ;reset obywatelik .poza cenzurą PIS.
    Nie tankować na stacji ruskiej polo Kauflandu.

  2. Przecież WODNIK tak samo działa jak firmy w rosji putinowskiej ,tylko dla swoich nie dla ludzi .

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.