Czarna przepowiednia dla Europy zaczęła spełniać się nad ranem. Na rozkaz Władimira Putina rosyjskie wojska rozpoczęły inwazję na Ukrainę. „Specjalna akcja militarna w obronie Donbasu” rozpoczęła się ok. 3:45 polskiego czasu.

We wczesnych godzinach porannych ukraińskie media zaczęły informować, że w okolicach jednego z lotnisk pod Kijowem słychać było strzały. Stało się to, czego od wielu tygodni obawiał się świat. Rosjanie na rozkaz swojego prezydenta rozpoczęli operację militarną.

Według oficjalnej informacji podanej przez Władimira Putina, celem ataku jest ochrona ludności Donbasu, a nie okupowanie Ukrainy. Nakazał on również tamtejszym żołnierzom, aby złożyli broń i wrócili do swoich domów. W kolejnych godzinach po sieci zaczęły krążyć nagrania z dalszych ostrzałów i wybuchów, m.in. w Mariupolu, Biełgorodzie, Odessie i Kijowie.

Wybuch stacji na Ukrainie pic.twitter.com/cQDPUWP51X

— Kisah (@Hasiczek) February 24, 2022

[removed][removed]

Wow. Video of a missile hitting an airport, reportedly in Ivano-Frankivsk in Western Ukraine. The geographic scale of this thing is crazy pic.twitter.com/odhvqin77Y

— Alec Luhn (@ASLuhn) February 24, 2022

[removed][removed]

– Jestem przekonany, że oddani Rosji żołnierze spełnią swój obowiązek – powiedział Putin, nazywając inwazję „samoobroną”. – Po upadku ZSRR doszło do naruszenia równowagi sił na świecie. Dzisiejsze wydarzenia związane są z obroną samej Rosji przeciwko tym, którzy wzięli Ukrainę za zakładnika i próbują wykorzystać ją przeciwko naszemu krajowi i narodowi – kontynuował.

Tuż po godzinie 5 agencja prasowa Interfax Rosja poinformowała, że armia Putina atakuje wszystkie obiekty wojskowe na Ukrainie. Do inwazji włączone zostały m.in. pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakietowe. Już kilka minut później informację tę potwierdził przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Anton Heraszczenko.

– Trwają ataki rakietowe na centra dowodzenia, lotniska, wojskowe składy w Kijowie, Charkowie, Dnieprze. Ukraina obroni się i wygra. Świat może i musi powstrzymać Putina – przekazał.

Jeszcze przed godziną 6 rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w swoim kraju początek stanu wojennego. Mieszkańcy Kijowa usłyszeli też pierwsze syreny alarmowe. Rosjanie poinformowali, że atakują jedynie infrastrukturę zbrojną, nie zagrażając przy tym ludności cywilnej. Chwilę później Straż Graniczna Ukrainy wydała komunikat o inwazji ze strony Rosji oraz Białorusi, w której uczestniczyły również białoruskie wojska.

Około godziny 7 rano ukraiński rząd przekazał informację o zestrzeleniu rosyjskich samolotów i helikoptera oraz zniszczeniu wozów wojskowych. Jednocześnie mieszkańcy zagrożonych terenów zaczęli donosić o tym, że wbrew wcześniejszym zapewnieniom Rosjan pociski trafiają również w okolice budynków mieszkalnych. Ukraiński sztab kryzysowy zadecydował też o zamknięciu tamtejszych szkół i przedszkoli.

Przed godziną 9 pojawiły się pierwsze informacje o ofiarach śmiertelnych – wśród nich 17-letni chłopiec. Na chwilę obecną bilans zabitych wynosi nie mniej niż 8 osób.

Prezydent Ukrainy po inwazji: – Zerwaliśmy relacje dyplomatyczne z Rosją. Ukraina się broni. Ukraina nie odda swojej ziemi.  

An apartment complex in Is devastated by bombardment, south of Kharkiv. Untold number of casualties. pic.twitter.com/jdx4CQdGeK

— Justin Yau (@PDocumentarians) February 24, 2022

[removed][removed]
Reakcje Polski i świata

Polskie władze podjęły decyzję o utworzeniu tuż przy ukraińskiej granicy punktów recepcyjnych dla uchodźców. Wkrótce premier podpisze również rozporządzenie o zdjęciu obowiązku odbywania kwarantanny dla osób przybywających z Ukrainy.

Na całym świecie rozległy się głosy potępienia największych przywódców, którzy wyrażają wsparcie dla zaatakowanego kraju.

– Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. – Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie. Prezydent Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia.

– Miliony Rosjan nie chcą wojny, a Putin chce cofnąć zegar do czasów imperium rosyjskiego – skomentowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zapowiadając jednocześnie, że Unia Europejska zastosuje wobec Rosji dodatkowy pakiet sankcji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Seuli poinformowało z kolei, że Korea Południowa przyłączy się do międzynarodowych sankcji i kontroli eksportu nakładanych na Rosję.

Kanada wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania wszelkich wrogich, prowokacyjnych działań przeciw Ukrainie i do wycofania wszystkich wojsk i sił zastępczych z kraju – napisał premier Justin Trudeau, dodając, że kraj Putina spotka się z „poważnymi konsekwencjami”.

W polskim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zwołano specjalną naradę z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz przedstawicielami armii.

Trwa zwołana przez Prezydenta @AndrzejDuda narada z Premierem @MorawieckiM, Wicepremierem J. Kaczyńskim, ministrami, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb. pic.twitter.com/DbYzhQe45W

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 24, 2022

[removed][removed] – Prezydent Andrzej Duda prowadzi robocze konsultacje związane z obecną sytuacją; w najbliższym czasie możemy spodziewać się uruchomienia stosownych mechanizmów NATO; w życie weszły także procedury na poziomie krajowym. Polska w tej sytuacji będzie działać w ścisłej koordynacji z UE oraz NATO – poinformował Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

– Nasze wojska też są w pełnej gotowości. Ostatnie tygodnie służyły to tego, aby przygotować nasze wojsko – zapewnił z kolei rzecznik rządu Piotr Müller.

Do sytuacji na Ukrainie odniósł się również prezydent Andrzej Duda, który poinformował na Twitterze, że rozmawiał już z Wołodymyrem Zełenskim. – Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty – napisał.

Mimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia.

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 24, 2022

[removed][removed]
– Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę. Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina. Dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje. Nasze wsparcie dla Ukrainy musi być realne – tak sprawę skomentował premier Mateusz Morawiecki.

We must immediately respond to Russia’s criminal aggression on Ukraine.
Europe and the free world has to stop Putin. Today’s European Council should approve fiercest possible sanctions.
Our support for Ukraine must be real.

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) February 24, 2022

[removed][removed]

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, wystosował natomiast list otwarty. „W chwili, w której zagrożone jest bezpieczeństwo europejskie, kiedy trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie, musimy wznieść się ponad codzienne konflikty i spory. Siła oporu wobec polityki Kremla leży w jedności – tej jedności, której autokraci boją się szczególnie i pragną ją zniszczyć” – czytamy.

Co sądzą o wojnie z Ukrainą Rosjanie?

Na to pytanie odpowiedzi poszukali dziennikarze stacji CNN. Z przeprowadzonego dla nich sondażu wynika, że 25 proc. Rosjan sprzeciwia się fizycznej agresji Rosjan wobec Ukrainy. 25 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania. Pozostali zaś, czyli połowa badanych (50 proc.), popiera użycie siły przez swój naród i nie chce dopuszczenia Ukrainy do członkostwa w NATO.

News4Media/fot. iStock / screen Twitter Justin Yau / screen Twitter Kisah

1 Komentarz

  1. That is a very good tip particularly to those fresh to
    the blogosphere. Brief but very precise information… Thanks for sharing
    this one. A must read article!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.