Warta 800 tys. zł promesa to efekt akcji Bitwa o Wozy w II turze wyborów prezydenckich, która premiowała gminy o najwyższej frekwencji. Wygrywały gminy do 20 tys. mieszkańców, po jednej z obszaru byłych województw. Na obszarze danego województwa jeleniogórskiego wygrała Platerówka, gdzie w lokalach wyborczych pojawiło się 77,38 proc. uprawnionych Rządowy dokument ze zobowiązaniem pokrycia kosztów zakupu wozu wójt Platerówki odebrała w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zaraz po wyborach miejscowi strażacy ochotnicy dziękowali mieszkańcom za zaangażowanie. Na swoim profilu FC napisali: „To Wasza zasługa, że naszą gminę zasili nowy wóz strażacki. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zwiększenia frekwencji w wyborach a także rozpropagowali całą akcję MSWiA „Bitwa o wozy”. Było Was tak wielu, że nie sposób wszystkich wymienić! Tym bardziej wszystkim gratulujemy, że pomimo różnicy poglądów mogliśmy się zjednoczyć w słusznej sprawie.”
A mieszkańcy doceniali strażaków, podkreślając, jak wiele pracy włożyli, żeby zachęcić do głosowania.
Obopólne zaangażowanie jest dostrzegalne. W Platerówce nigdy wcześniej frekwencja wyborcza nie należała do najwyższych. W II turze wyborów prezydenckich w 2015 r. wyniosła 49 proc., a w I turze 46,27 proc.
Wprawdzie promesa już jest, ale na nowy wóz trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
– Przed nami dużo pracy, bo wszystkie formalne działania musi przeprowadzić gmina. Trzeba opracować specyfikację, ogłosić przetarg. Nie wiemy jeszcze co ostatecznie będzie przedmiotem zakupu. Do obiecanych 800 tys. zł można coś dołożyć i kupić lepszy pojazd. To wszystko wójt będzie jeszcze uzgadniał ze strażakami – wyjaśniają w urzędzie gminy. Całą procedura jest czasochłonna, więc na pewno nie należy się spodziewać nowego wozu przed końcem roku.
Kiedy by jednak nie dotarł, bardzo się przyda. OSP Platerówka dysponuje na razie bardzo wysłużonym staruszkiem – ich bojowy star ma już 30 lata, a zanim do nich trafił służył w straży pożarnej w Lubaniu.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.