– Przyjechałem tak rano, bo potem mam pracę – mówił pan Jan, który pierwszy wrzucił kartę do głosowania do urny wyborczej. Był wzorowo przygotowany do złożenia głosu – miał maseczkę rękawiczki i swój długopis. Wraz z nim do lokalu wyborczego mogły wejść jedynie 3 osoby, aby utrzymać wymaganą w czasie pandemii normę 1osoba na 4 m kwadratowe. Obwodowa komisja wyborcza nie zasiadła tym razem za jednym długim stołem pokrytym zielonym suknem. Wyborcy podchodzą do któregoś z trzech stolików, według właściwości zamieszkania. Członkowie komisji są wyposażeni w przyłbice i rękawiczki. Jeśli maja wątpliwości co do zgodności osoby głosującej z tożsamością z dokumentu, mogą poprosić o uchylenie maseczki. W sobieszowskim lokalu wyborczym przewidziano dwa stanowiska do glosowania,. Przypomnijmy, że na karcie wyborczej jest 11 nazwisk kandydatów na prezydenta. Aby głos był ważny należy postawić znak X przy swoim wybrańcu.

 

Pani Helena, emerytka, także czekała przed lokalem wyborczym kilka minut przed jego otwarciem. Przyszła tak szybko, bo słyszała, że potem mogą być kolejki, a jest w grupie ryzyka. – Poza tym zapowiadali dzisiaj straszny upał i duchotę. Potem już będę siedzieć w domu i czekać na wieczór wyborczy – mówi.

 

Przypomnijmy, że lokale wyborcze będą czynne do godz. 21. Gdyby ktoś dotarł przed tą godziną , a z racji ograniczeń związanych z pandemią nie zdążyłby oddać głosu przed oficjalnym zamknięciem, i tak będzie miał możliwość zagłosować. Agata Rycyk, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego, zachęca jednak, aby z glosowaniem nie zwlekać do ostatniej chwili.

Przed lokalami wyborczymi na wyborców czekają także ankieterzy IPSOS. Będą przepytywać co dziesiątego wyborcę, jak głosował, o wiek, wykształcenie itd. To m.in. na podstawie tych danych dziś wieczorem poznamy pierwsze wyborcze prognozy. Jak zapowiada Państwowa Komisja Wyborcza, wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich znane będą we wtorek, a najdalej w środę. Dzisiaj obowiązuje cisza wyborcza, zakaz agitacji. Możemy liczyć jedynie na informacje o frekwencji . KBW zapowiada, że zostaną wydane dwa takie komunikaty – po godz. 12.00 oraz po 17.00.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.