W trzech przypadkach – wójt Lubania, Zbigniew Hercuń, radny Szklarskiej Poręby Przemysław Wiater, radny Gryfowa Jerzy Guzy – dodatkowe wybory spowodowała śmierć samorządowców. Radni z Nowogrodźca – Krzysztof Durda – i Wlenia – Jacek Michoń – stracili mandaty, bo naruszyli zakaz prowadzenia przez radnego działalności na mieniu gminy. W obu przypadkach oparła się o sąd administracyjny. Burmistrz Bogatyni, Wojciech Błasiak i radny w Sulikowie, Michał Ilnicki – zrzekli się mandatów.
Od października znani są już wszyscy kandydaci startujący do fotela burmistrza Bogatyni. Wszystko dlatego, że pierwotny termin wyborów został przesunięty z 15 listopada na 24 stycznia. O mandat ubiegać się będzie sześciu kandydatów: Artur Bohdanowicz (bezpartyjny), Wojciech Dobrołowicz (PiS, obecnie zarządzający gminą), Grzegorz Kina (PO), Ireneusz Kropidłowski (bezpartyjny), Artur Oliasz (bezpartyjny), Artur Sienkiewicz (bezpartyjny). W szranki stanąć chciały jeszcze trzy osoby (powstało dziewięć komitetów wyborczych), ale trzy komitety nie zdołały zebrać wystarczającej liczby podpisów poparcia dla kandydatów.
Wszyscy kandydaci startujący do urzędu obiecują rozwiązanie wszystkich problemów miasta, a przede wszystkim otwarcie basenu, rozwiązanie problemów szpitala i ogólne uporządkowanie spraw gminy.
Pięciu kandydatów ubiegać się będzie o stanowisko wójta gminy Lubań. Wprawdzie termin zgłaszania kandydatów minie dopiero 14 stycznia, ale zgłoszone są już komitety wyborcze, więc można przewidzieć, kto będzie startował: Jacek Cichoń z Pisarzowic (bezpartyjny), Aneta Usyk z Radostowa (bezpartyjna), Zbigniew Zjawin z Pisarzowic (Platforma Obywatleska), Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka z Henrykowa Lubańskiego (bezpartyjny) i Jacek Cichoń z Pisarzowic (bezpartyjny). Piata osoba wskazana zostanie przez Komitet Wyborczy „Nowoczesna Gmina” z Jałowca.
W Sulikowie (pierwotnie wybory miały się odbyć 22 listopada)o mandat radnego ubiega się dwoje kandydatów: Alina Pająk i Barbara Dunaj.
Już trzeci termin (6 grudnia, 20 grudnia) mają wybory w Nowogrodźcu. O mandat z Parzyc walczyć będą Józef Szpila i Zbigniew Kapusta. Trzeci termin wyznaczono też na wybory we Wleniu. W szrankach staną Andrzej Kondratowicz, Agata Hołdowicz i Marek Koczarski.
Do 10 stycznia zgłaszać można kandydatów na radnych ze Szklarskiej Poręby Dolnej, w wyborach, w tej gminie. Już zgłoszono komitety wyborcze, a więc będzie trzech kandydatów. Dwie osoby już znamy. To Stanisław Kozina i Rober Kotecki. Trzeciego kandydata wystawi KWW Lepsza Dolna.
W Gryfowie (okręg Wieża, Proszówka), w wyborach 14 lutego wystartują Dariusz August i Marek Sieradzki.

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.