Nieco ponad trzy tygodnie zostało do wyborów samorządowych. To oczywiste, że najwięcej emocji w środowiskach lokalnych wywołuje ta część, gdzie wybierani są szefowie gmin. Czas poznać kandydatów startujących do tych najważniejszych w gminach stanowisk. Na początek samorządy w powiecie karkonoskim.

Jelenia Góra

O fotel prezydenta Jeleniej Góry bije się pięcioro kandydatów. Można powiedzieć, że generalnie to sami swoi, bo większość z nich ma za sobą bogata karierę samorządową. O reelekcję ubiegać się będzie Jerzy Łużniak, obecny prezydent miasta, kandydujący pod szyldem Koalicji Obywatelskiej. Konkurować z nim będą dobrze znani w lokalnej polityce Piotr Paczóski (Lewica) i Hubert Papaj (KW Koalicja dla Jeleniej Góry). Pewną niespodzianką jest kandydatka Prawa i Sprawiedliwości – Anna Korneć-Bartkiewicz, która dala się poznać jeleniogórzanom z aktywnej i merytorycznej pracy w radzie. Można z pewną przesadą powiedzieć, że jeleniogórski PiS wystawia „gołębia”, a nie „jastrzębia”. Jest najmłodszym z kandydatów. Najmniej znaną jest pretendentka do urzędu z Trzeciej Drogi – Jadwiga Błaszczyk, która w tej koalicji reprezentuje PSL.

Karpacz

Dwóch kontrkandydatów będzie miał obecny burmistrz Karpacza Radosław Jęcek (KW Aktywny Karpacz). Rękawicę rzucili mu Tobiasz Frytz z KW Karpacz dla Mieszkańców i Krzysztof Kostka z KW Karpacz Wspólna Sprawa. Pierwszy jest aktualnym radnym, drugi to przedsiębiorca. W Karpaczu.

Szklarska Poręba

Bardziej zacięta rywalizacja zapowiada się w mieście pod Szrenica, gdzie o fotel burmistrza ubiega się pięciu kandydatów. To oczywiście Mirosław Graf (KW Gospodarni 2,0 – należy do PO, ale w wyborach zdecydował się nie eksponować tego szyldu)), obecny burmistrz, oraz Piotr Bielańczyk (Trzecia Droga), Stanisław Kozina (KW S. Koziny), Janusz Lichocki (KW Przyszłość w Naszych Rekach) oraz Paweł Popłoński (KW Lepsza Szklarska Poręba). Pierwszy z kontrkandydatów burmistrza to przedsiębiorca, właściciel Karczmy Karkonoskiej; kolejny – S. Kozina – to były zastępca M. Grafa, odwołany w końcówce poprzedniej kadencji. Od połowy tej kadencji jest radnym po wygranej w wyborach uzupełniających. Janusz Lichocki to obecny radny i przewodniczący rady, którym w czasie tej kadencji zostawał dwa razy (był odwołany na skutek nieprawidłowości formalnych w wyborze). Radnym jest także ostatni z kandydatów Paweł Popłoński.

Piechowice

Przed sześcioma laty w Piechowicach była największa liczba kandydatów w powiecie. Teraz obecny burmistrz Jacek Kubielski ma dwoje przeciwników, co nie znaczy, że będzie mu łatwiej. Rękawicę rzucają przeciwnicy z 2018 r., którzy wtedy przegrali niewiele. Burmistrz w I turze zdobył wtedy 24,55 proc. głosów, Dorota Piróg – 22,40 proc., a Radosław Burchacki – 20,91 proc. To były tylko 102 głosy między pierwszym, a trzecim. W drugiej turze wygrana burmistrza była już bardzo wyraźna. Dorota Piróg była swego czasu wiceburmistrzem miasta, R. Burchacki to obecnie naczelnik jednego z wydziałów urzędu w Kowarach.

Kowary

Kobiety zdecydowały się walczyć o stanowisko w Kowarach, do tego rywalizacja powinna rozstrzygnąć się w pierwszej turze, bo są tylko dwie kandydatki. O reelekcje ubiega się aktualna szefowa Elżbieta Zakrzewska, a plany chce jej popsuć Ewa Solarz (obie panie z własnych komitetów, pani burmistrz formalnie jest członkinią Unii Pracy). Pretendentka do urzędu, to właściciela przedszkola w Kowarach. Warto dodać, że w poprzednich wyborach o fotel burmistrza Kowar ubiegało się aż pięcioro kandydatów.

Mysłakowice

Tu podobna sytuacja – wójt Michał Orman (własny komitet) będzie miał jednego przeciwnika – Piotra Nyca (własny komitet). Kandydat z Kostrzycy i obecny wójt jest ze Ściegien konkurowali już w 2018 r. Pretendent zdobył wtedy niewiele ponad 11 proc. głosów, a M. Orman Wygrał w I turze (było czterech rywali). Piotr nyxc to obecny radny, prowadzi agroturystykę.

Podgórzyn

I kolejna gmina z dwoma kandydatami (w 2018 r. było czworo). Z wójtem Mirosławem Kalatą z Sosnówki zmierzy się Anna Kurowska z Przesieki (oboje z własnych komitetów). Kandydatka to właścicielka firmy turystycznej i szefowa stowarzyszenia Rada Odnowy Przesieki.

Janowice Wielkie

W Janowicach nietypowo, bo obecny wójt, Kamil Kowalski, nie ubiega się o powtórny wybór. Sytuacje chce wykorzystać czworo kandydatów: Piotr Gołębski, Piotr Lesiński, Anita Pawłowicz i Krzysztof Zawadzki. Anita Pawłowiczwalczyła o fotel wójta w 2018 r. i przegrała 55,11 do 44,90 proc.

Jeżów Sudecki

Niezmiennie o stanowisko ubiega się Edward Dudek, szef gminy bodaj z najdłuższym stażem w regionie i jednym z najdłuższych w Polsce (rządzi gmina od 1990 r.) . Będzie mu jednak najtrudniej od wielu alt, gdy zwykle miał co najwyżej jednego przeciwnika. Teraz powalczyć chcą : Bożena Brzozowska (Trzecia Droga), Jarosław Szatkowski i Anna Konieczyńska (PO), która rywalizowała także w 2018 r.

Stara Kamienica

Tutaj bez zmian. Wójt Mariusz Marek bez konkurencji i – pamiętając poprzednie wybory, gdy zdobył jedno z największych poparć nie tylko w regionie (prawie 85 proc.) już może planować kolejnych pięć lat dla gminy. Formalnie trzeba zdobyć 50 proc. ważnych głosów, ale trudo przypuszczać, że będzie inaczej.

2 komentarze

  1. art. 11 par. 4 kodeksu wyborczego
    Nie ma prawa wybieralności w wyborach wójta w danej gminie osoba, która została uprzednio dwukrotnie wybrana na wójta w tej gminie w wyborach wójta zarządzonych na podstawie art. 474 § 1.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.