Strzelanie petardami już się rozpoczęło, a właściciele psów i kotów mogą zauważyć u pupili oznaki zdenerwowania. Jak zadbać o zwierzęta w tę nadchodzącą wybuchową noc?

Wojewodowie już wydali decyzje, na mocy których używanie petard i fajerwerków jest zakazane. Wyjątkami są zorganizowane wydarzenia, podczas których materiałami wybuchowymi zajmują się profesjonaliści oraz 31 grudnia i 1 stycznia. To noc sylwestrowa, którą wiele osób postanawia uczcić wystrzeleniem fajerwerków. Już teraz policja wyjaśnia, że kupując takie produkty, trzeba sprawdzić, czy:

– Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych i czy nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna,

– Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają,

– Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem,

– Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi,

– Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Podczas samego odpalania należy m.in. upewnić się, czy lokalne przepisy nie zabraniają używania takich materiałów, zachować odpowiednią odległość od petard i trzeba wybrać miejsce z daleka od drzew czy linii energetycznych.

Co roku poważny problem w sylwestrową noc mają właściciele zwierząt. Głośny huk – kanonada, która może trwać nawet kilkadziesiąt minut – denerwuje psy i koty. Uciekają z domów, wyskakują przez okna, załatwiają się ze strachu na podłogę. Dlatego tak ważne jest zadbanie o swojego pupila w noc sylwestrową.

Najlepszym sposobem jest podanie zwierzęciu środka uspokajającego. Można udać się do weterynarza, który bez problemu dobierze odpowiedni lek do gatunku, rasy i masy zwierzęcia. Fachowcy zalecają, aby takiego środka nie podawać tuż przed północą. Psa lub kota należy „wyciszyć” już wcześniej i specyfik aplikować już trzy dni przed nastaniem nowego roku. Trzeba pamiętać, że wymuszona lekami zmiana zachowania dla zwierzęcia także może być dziwna i niepokojąca i trzeba go do tego przygotować.

Nie zaleca się podawaniu zwierzętom leków dla ludzi. Mogą być nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Są inne sposoby na zadbanie o pupila w tę noc. Po pierwsze nie należy zostawiać go samego. Kiedy jednak zajdzie taka potrzeba, należy mu przygotować bezpieczne, odizolowane miejsce, w którym przeczeka sylwestrową kanonadę. Może to być np. posłanie w łazience.

Kolejne zasady to:

– Nie wychodzi się z psem na spacer, gdy już zaczyna się strzelanie. Lepiej wyprowadzić go wcześniej,

– Na obroży powinien mieś adresówkę, lub wyszyty numer telefonu właściciela – to na wypadek ucieczki,

– Można zasłonić okna, aby zwierzę nie widziało wystrzałów fajerwerków,

– Głośna muzyka zagłuszy huki,

– Można psu podać smakołyki do gryzienia lub zabawkę, aby odwrócić jego uwagę.

News4Media/ fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.