Wycieczka nr 20. odbędzie się w sobotę 26 września 2020 r. i stanowić będzie element obchodów jubileuszu 70-lecia PTTK. Jej uczestnicy wezmą udział w okolicznościowym Zlocie Gwiaździstym „Aleja Dębowa 70-lecia PTTK”. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. 500279011).

Wyjazd o godz. 12.58 z przystanku „Stadion Miejski” (dawniej „Tunel”) autobusem nr 11 do Wojanowa (przystanek Wojanów Biblioteka).

Z Wojanowa drogą polną idziemy do Karpnik, gdzie przy ulicy Sportowej 11 (obok siłowni plenerowej) zbierają się uczestnicy zlotu. Sadzimy drzewa wzdłuż przyszłej alei dębowej, której nazwa upamiętni jubileusz PTTK. Po zakończeniu pracy idziemy przez Karpniki, obok schroniska „Szwajcarka” do Trzcińska, skąd o godzinie 18.18 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry.

Wycieczka nr 21 odbędzie się w niedzielę 27 września 2020 r. Wyjazd o godzinie 7.24 z Jeleniej Góry autobusem kolejowej komunikacji zastępczej do Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie przesiadamy się na pociąg do Kořenova. W Szklarskiej Porębie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński.

Trasa długości 13 km przebiega na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich. Ze stacji w Kořenovie ruszamy szlakiem niebieskim, w części Kořenova o nazwie Tesařov oglądamy niewielki kościół postawiony tu w 1909 roku przez niemieckich ewangelików, w pobliżu dwa bunkry będące częścią umocnień budowanych w latach 1935-38 wzdłuż ówczesnej granicy czesko-niemieckiej. Z Tesařova podchodzimy szlakiem niebieskim na górę Hvězda (959 m). Na szczycie kamienna wieża widokowa Štěpánka (wstęp 30 kč) budowana w latach 1847-1892, z platformy widokowej rozciąga się nieograniczony widok we wszystkich kierunkach. Nazwa wieży pochodzi od nazwiska namiestnika cesarskiego, który wizytując budowę drogi między Libercem a Trutnovem odwiedził to miejsce. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do Příchovic, mijamy neoromański kościół św. Vita i kierujemy się do położonego na skraju wsi, otwartego w 2013 r. Muzeum Járy Cimrmana, fikcyjnej postaci czeskiego geniusza- wybitnego wynalazcy, architekta, pisarza, kompozytora, malarza, itd. (wstęp 45 kč), częścią obiektu jest wieża widokowa Maják. Po zwiedzeniu muzeum zatrzymamy się na odpoczynek w położonym tuż obok Minibrowarze U Čápa. Z Příchovic szlakiem żółtym, mijając po drodze leśną kaplicę św. Gotharda z 1817 roku idziemy do punktu widokowego Šulíkova skála. W końcowej części wędrówki krętą drogą schodzimy do Tanvaldu (na skraju miasta stoi neogotycki kościół św. Franciszka), skąd o godz. 17.30 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry, z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej.

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, w czasie wycieczek obowiązuje zachowanie dwumetrowego dystansu, lub zakrywanie ust i nosa, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy rajdu zobowiązani są do posiadania i używania indywidualnych środków do odkażania rąk 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.