Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Andrzej Bartkowiak, za wzorową postawę ratującą ludzkie życie wyróżnił strażaków z Bolesławca: starszego aspiranta Krzysztofa Boluka, starszego ogniomistrza Pawła Lenia, sekcyjnego Kamila Krzyśko i strażaka Damiana Ludziaka. Na tej samej uroczystości przekazano nowe wozy bojowe jednostkom PSP m.in. w Jeleniej Górze i Bolesławcu.

Bolesławieccy strażacy na przestrzeni raptem trzech dni dwa razy podejmowali interwencje bezpośrednio ratujące ludzkie życie. KG PSP uzasadniając wyróżnienia informuje, że przyznane zostały za zachowanie strażaków oraz szybkość podjęcia przez nich interwencji, co spowodowało, że udało się uratować dwa ludzkie życia.

– 26 listopada 2022 roku zastęp strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Bolesławcu został wezwany do zdarzenia dotyczącego substancji ropopochodnej na drodze. Podczas dojazdu, na wysokości ulicy Leśnej w Bolesławcu, zobaczyli ludzi wzywających pomocy i mężczyznę leżącego na chodniku. Mężczyzna był nieprzytomny i nie dawał oznak życia. Okazało się, że doszło do zatrzymania akcji serca. Strażacy przystąpili do resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Poszkodowany był poddany defibrylacji AŻ pięc razy. W międzyczasie powiadomiony został zespół ratownictwa medycznego. Strażacy i ratownicy medyczni walczyli o życie mężczyzny. W wyniku tych działań mężczyzna w karetce odzyskał przytomność i został przewieziony do szpitala – opisuje pierwsze ze zdarzeń zespół prasowy KG PSP. – 29 listopada 2022 r. strażacy tej samej zmiany służbowej z powodu braku dostępnej karetki zostali wezwani do nieprzytomnej, około 50 letniej kobiety. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali kobietę siedzącą na chodniku i opartą o murek. Kobieta była wtedy już przytomna, uskarżała się na złe samopoczucie i zawroty głowy. Strażacy przystąpili bezzwłocznie do udzielania pomocy. Podczas prowadzenia czynności, kobieta ponownie straciła przytomność. Strażacy podłączyli defibrylator w celu dokonania analizy rytmu serca – defibrylacja nie była zalecana. Poszkodowaną ułożyli w odpowiedniej do jej stanu pozycji. Ze względu na objawy wskazujące znaczne odwodnienie organizmu, strażak – ratownik medyczny wykonał również dostęp dożylny. Po chwili kobieta odzyskała przytomność. Co istotne w tym zdarzeniu, po uzyskaniu informacji, że zespół ratownictwa medycznego został zadysponowany z innej miejscowości odległej około 30 km i czas oczekiwania zostanie wydłużony, kierujący Działaniem Ratowniczym w porozumieniu z Wojewódzkim Koordynatorem Medycznym z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu podjął decyzję o ewakuacji poszkodowanej z miejsca zdarzenia i przewiezieniu jej do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Bolesławcu. 

Na tej samej uroczystości przekazano dolnośląskim jednostkom PSP 13 wozów bojowych. Dwa z nich trafią do jednostek w naszym regionie. Na stan KP PSP w Jeleniej Górze i Zgorzelcu trafią ciężkie wozy bojowe. Zakup pojazdu dla Jeleniej Góry dofinansowany był z budżetu miasta (a także z funduszy KG PSP i WFOŚiGW)

Fot. KG PSP

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.