Straży miejskiej i gminnej przybędzie obowiązków. Wkrótce strażnicy zaczną kontrolować, czy sprzedawca wydaje paragony. I nakładać mandaty za przekroczenie prędkości. I to niemałe.

Dotychczas straż miejska powszechnie kojarzyła się z pilnowaniem porządku publicznego i wystawianiem mandatów za niewłaściwe parkowanie. Niebawem się to zmieni, a strażnikom przybędzie i obowiązków, i uprawnień. W imieniu skarbówki mają się włączyć – jak czytamy w InnPoland – do walki z szarą strefą.

Paragon na wagę koncesji

W Ministerstwie Finansów powstał projekt zmian w Kodeksie karnym skarbowym. Nadadzą one strażom miejskim i gminnym nowych uprawnień dotyczących sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej.

W uzasadnieniu projektu czytamy: „Zmiana usprawni ściganie sprawców wybranych typów wykroczeń skarbowych. Efektywne zwalczanie przestępczości, w tym przestępczości o charakterze ekonomicznym, wymaga pogłębienia współpracy między służbami i organami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie tej sfery działalności”.

Po przeszkoleniu strażnicy wyruszą w tzw. teren i rozpoczną regularne kontrole. Jeśli przyłapią kogoś na omijaniu kasy fiskalnej i niewydawania paragonów, wystawią mu mandat. Pieniądze zasilą budżety samorządów.

To nie jedyne konsekwencje, jakie mogą dotknąć osobę kontrolowaną. Dotkliwą w skutkach karą jest z pewnością utrata koncesji na sprzedaż alkoholu w sklepach. A to również przewiduje projekt nowelizacji KKS.

Mechanizm jest prosty. Jeśli w ciągu 6 miesięcy sprzedawca zostanie dwukrotnie przyłapany na sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub na niewydaniu paragonu, strażnicy poinformują o tym urząd, który wydał mu koncesję. Ten rozpocznie postępowanie zmierzające do jej odebrania. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, koncesja zostanie odebrana.

Podobnie będzie w przypadku automatów do gier.

Mandat za prędkość

Kolejne uprawnienia strażnicy zyskają 30 sierpnia. Od tego dnia będą karać mandatami osoby, które przekraczają prędkość, poruszając się hulajnogami elektrycznymi czy rowerami.

Mandat za nadmierną prędkość na rowerze lub hulajnodze elektrycznej wynosi od 20 do 500 zł.

News4Media/fot. Pixabay/freepik.com

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.