Tegoroczna edycja Forum Ekonomicznego była rekordowa po względem liczby gości – wzięło w niej udział ponad 5 tys. osób z całego świata. Podczas trzech dni trwania wydarzenia zapadły też bardzo ważne decyzje dotyczące Funduszy Europejskich oraz budowy obwodnic w regionie. Otwarte zostało również Dolnośląskie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej.

XXXI edycja największej konferencji polityczno-gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej odbywała się pod hasłem „Europa w poszukiwaniu przywództwa”. Ponad 5 tysięcy gości ze świata polityki, nauki, biznesu, kultury oraz mediów, debatowało między innymi na tematwojny w Ukrainie i jej konsekwencji dla relacji polsko-ukraińskich, ukraińsko-europejskich oraz europejsko-rosyjskich; możliwych i koniecznych zmian europejskiej polityki „Zielonego Ładu”, skutków pandemii koronawirusa i związanych z nią trudności w wymianie i światowym handlu, dalszych relacji na linii Warszawa – Bruksela oraz sposobów na zatrzymanie rosnącej na całym świecie inflacji i cen paliw.

300 wydarzeń merytorycznych

W dyskusjach prowadzonych podczas Forum Ekonomicznego brał udział Zarząd Województwa Dolnośląskiego oraz radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Marszałek Cezary Przybylski zabrał głos w debacie pt. „Inwestycje w regionach. Jak dzięki funduszom zmieniają się europejskie miasta i regiony?”, podczas której udowadniano, że receptą na wyjście z kryzysu po pandemii są inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami.

– Każdego roku na Forum Ekonomicznym poruszane są tematy trudne, ale niezwykle istotne dla rozwoju Dolnego Śląska, Polski i Europy. Razem z Martinem Putą Hetmanem Kraju Libereckiego, Grzegorzem Pudą Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pozostałymi uczestnikami panelu rozmawialiśmy m.in. na temat rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowanego do samorządów. Ma on na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych w obszarach niezwykle ważnych dla mieszkańców regionów, w tym także Dolnoślązaków – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pierwszego dnia trwania Forum Ekonomicznego Wicemarszałek Grzegorz Macko wziął udział w panelu pt. „Rozwój cyfryzacji administracji publicznej, a potrzeba świadczenia cyfrowych usług publicznych”, który dotyczył wyzwań stojących przed jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie budowy i utrzymania systemów informatycznych, cyberbezpieczeństwa, wpływu funduszy zewnętrznych oraz tworzenia e-usług dla obywateli.

– Forum Ekonomiczne to przestrzeń do prowadzenia wielu dyskusji i debat. Udało się porozmawiać o nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych nie tylko w biznesie, ale również w administracji publicznej. Im większa cyfryzacja usług, tym mniejsza biurokracja. Dlatego tak istotnym z punktu widzenia mieszkańców i administracji jest szerszy dostęp do usług online – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski zabrał głos w dwóch dyskusjach: „Integracja a nierówności regionalne w UE” dotyczącej oceny wpływu polityki spójności UE na proces europeizacji i roli instytucji regionalnych w Europie Południowej i Wschodniej oraz „Zarządzanie inwestycjami jako narzędzie rozwoju sektora ochrony zdrowia”, którego tezą było stwierdzenie, że inwestycje stanowią jeden z fundamentalnych zasobów prorozwojowych w sektorze ochrony zdrowia.

W ramach panelu „Zarządzanie inwestycjami jako narzędzie rozwoju sektora ochrony zdrowia” rozmawialiśmy o roli województwa w koordynowaniu polityki inwestycyjnej oraz o tym, jak w zrównoważony sposób zarządzać inwestycjami z korzyścią dla pacjentów i dla rozwoju opieki medycznej. Dyskusja ogniskowała się w temacie koordynacji inwestycji, tego w jakiś sposób zarządzać inwestycjami z poziomu samorządu oraz rządu. Padły też ważne deklaracje, że system koordynacji będzie rozwijany w kontekście modyfikacji Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Również w dwóch debatach wziął udział Krzysztof Maj Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Pierwsza z nich nosiła tytuł „Turystyka śladami historii”, druga natomiast „Cisza przed burzą, czyli o czym będzie grzmiało w kampanii – poradnik dla obozu rządzącego i opozycji”. W drugim panelu oprócz Krzysztofa Maja, debatowali także m.in. Krzysztof Bosak i Władysław Kosiniak-Kamysz. Uczestnicy rozmawiali o tym, że Polska wkracza w rok wyborczy, jak wygląda obecna sytuacja na arenie politycznej oraz co ugrupowania powinny zrobić, aby przekonać do siebie społeczeństwo.

My jako samorządowcy reprezentujemy mieszkańców i chcemy rozwiązywać ich problemy. Umiemy rozmawiać, ale przede wszystkim umiemy słuchać i wspieramy się ekspertami. Postawiliśmy na Dolny Śląsk i na rozwój transportowy oraz walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Widzimy, że to przynosi efekty. Skupiamy się na rozwoju, nie na kłótniach. Chcemy pomóc mieszkańcom, a jeśli się da, to spróbować pogodzić ludzi, którzy muszą opowiedzieć się za jedną z głównych partii, żeby nie tworzyć polsko-polskiej wojny – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Podczas Forum Ekonomicznego zapadło wiele ważnych decyzji

6 września w Karpaczu podpisany został Kontrakt Programowy, czyli umowa między samorządem województwa i rządem określający warunki przyznania naszemu regionowi funduszy unijnych na najbliższe lata. Zawarcie tego dokumentu otwiera drogę do negocjacji z Komisją Europejską programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.

To ważny dzień, w którym możemy ogłosić, że negocjacje strony rządowej i samorządowej się zakończyły. Kontrakt Programowy jest dokumentem, który wyznacza kierunku realizacji polityki funduszy europejskich. Chciałem Państwu pogratulować i podziękować. To duży sukces dla województwa – mówił Grzegorz Puda, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej.

Kolejnego dnia w Jakuszycach zainaugurowano działalność Dolnośląskiego Centrum Sportu, czyli najnowocześniejszego ośrodka biathlonu i narciarstwa biegowego w Polsce i Europie. Takiej inwestycji sportowej na Dolnym Śląsku jeszcze nie było. Powstał nowoczesny stadion i strzelnica biathlonowa. Jest tutaj dostępnych ponad 90 km tras wyczynowych i rekreacyjnych do narciarstwa biegowego, a także boiska do piłki nożnej, basen oraz ścianka wspinaczkowa. Z ośrodka będą korzystać wszyscy chętni, zarówno zawodowi sportowcy i kadry narodowe, jak i amatorzy.

Powstanie Centrum Sportu na Polanie Jakuszyckiej było możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy samorządu województwa i rządu.

To wspaniała inwestycja. Tutaj na południu Dolnego Śląska będzie można łączyć coś, co wszyscy kochamy najbardziej, czyli sport połączony z atrakcjami turystycznymi z dostępnością dla amatorów i zawodowców. Bardzo się z tego cieszę, że będziemy mogli rozwijać nasze znakomite talenty i wykorzystywać ten ośrodek do tego, aby przyszłe pokolenia sportowców cieszyły nas swoimi sukcesami – mówił Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Podczas trwania tegorocznej edycji Forum Ekonomicznego w Karpaczu ogłoszono także budowę obwodnic Bolesławca, Obornik Śląskich i Boguszowa-Gorc. Inwestycje zostaną wykonane z udziałem środków krajowych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Stosowne umowy podpisali Rafał Weber – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, marszałek Cezary Przybylski oraz członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda.

Cały czas prowadzimy rozmowy z samorządami i partnerami społecznymi, które dotyczą nowych funduszy unijnych dla Dolnego Śląska. Fundusze Europejskie mają nam pomóc w rozwoju wielu dziedzin m.in. infrastruktury transportowej – drogowej i kolejowej. Chcemy zagwarantować mieszkańcom Dolnego Śląska jak najlepsze warunki do komfortowego życia – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.