W analizie pomagali specjaliści z belgijskiej spółki Be-Mobile, która opracowuje najnowocześniejsze rozwiązania dla zarządców dróg, firm transportu publicznego (twórca Yanosika – Netpis SA – od niedawna z nią współpracuje). Wykorzystano platformę Flow Check, która na podstawie próbek GPS pozwala analizować płynność przejazdu w konkretnych punktach miasta.
– Miesięcznie przetwarzamy ok. 50 mld próbek GPS, które umożliwiają nam analizowanie ruchu pod wieloma względami. Dzięki nim możemy np. znaleźć najszybszą opcję przejazdu z punktu A do punktu B – informuje Jakub Wesołowski z firmy Yanosik.
Taką właśnie analizę specjaliści z Yanosika oraz Be-Mobile zdecydowali się przygotować dla mieszkańców Jeleniej Góry. Chcieli sprawdzić jaką drogę alternatywną, dla remontowanej al. Wojska Polskiego, powinni wybrać kierowcy, aby najszybciej dotrzeć do swojego miejsca docelowego.
– Na potrzeby tej analizy wyznaczyliśmy dwa punkty: początkowy i końcowy. Za ten pierwszy przyjęliśmy budynek Sądu Rejonowego znajdujący się przy ul. Mickiewicza. Za ten drugi natomiast – Stadion Miejski. Między tymi miejscami poprowadziliśmy dwie trasy – każda z nich omijała remontowaną al. Wojska Polskiego – wyjaśnia Jacek Saczuk z Be-Mobile.
Pierwsza trasa prowadziła przez ul. Wolności, ul. Podwale, ul. Kilińskiego i ul. Drzymały. Druga natomiast omijała remont al. Wojska Polskiego z drugiej strony – wiodła przez ul. Norwida, ul. Chełmońskiego, ul. Sudecką, ul. Nowowiejską, ul. Bartka Zwycięzcy oraz ul. Wincentego Pola.
Analizę ruchu na tych trasach wykonano w dniach 12-23 października w godz. 6:00-9:00. W badaniu tym nie uwzględniono jednak przejazdów weekendowych.
– Zawężenie analizy wyłącznie do dni roboczych oraz konkretnego przedziału czasowego pozwoliło nam na uzyskanie miarodajnych wyników. Dzięki temu jesteśmy w stanie ocenić, jak wygląda płynność przejazdu w porannym szczycie komunikacyjnym, kiedy to mieszkańcy Jeleniej Góry przemieszczają się między domem a miejscem pracy – wyjaśnia Wesołowski.
– Z analizy wynika jednoznacznie, że najlepszą opcją przejazdu z Sądu Rejonowego na Stadion Miejski jest trasa prowadząca przez ul. Podwale. Niezależnie od godziny wyjazdu, przejazd przez ul. Podwale zawsze będzie szybszy. W pewnych momentach, można zaoszczędzić nawet 2 minuty, co przy trasie o długości ok. 3 km na pewno będzie odczuwalne przez kierowców – ocenia Jacek Saczuk.
Do tego z analizy wynika, że niezależnie od wybranej trasy, czas przejazdu wydłuża się znacząco około godz. 8:00. Wówczas trasa, która wczesnym rankiem może trwać niecałe 4 minuty, po godzinie 8:00 może zająć nawet prawie 8 minut.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.