Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 16 października 2022 r. na wycieczkę nr 36, w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry, sprzed dworca kolejowego autobusem komunikacji zastępczej (uwaga: autobus bezpośredni, nie zatrzymuje się po drodze) o godz. 7.24 do Szklarskiej Poręby Górnej, gdzie przesiadamy się na pociąg do Kořenova. W Szklarskiej Porębie będzie oczekiwał turystów prowadzący wycieczkę Jarosław Kapczyński (tel. 605 084 476).

Trasa długości 13 km przebiega na pograniczu Karkonoszy i Gór Izerskich. Ze stacji w Kořenovie ruszamy szlakiem niebieskim. W części Kořenova o nazwie Tesařov oglądamy niewielki kościół postawiony tu w 1909 roku przez niemieckich ewangelików. W pobliżu znajdują się też dwa bunkry będące częścią umocnień budowanych w latach 1935-38 wzdłuż ówczesnej granicy czesko-niemieckiej. Z Tesařova podchodzimy szlakiem niebieskim na górę Hvězda (959 m). Na szczycie – kamienna wieża widokowa Štěpánka (wstęp 30 kč) budowana w latach 1847-1892. Z platformy widokowej rozciąga się nieograniczony widok we wszystkich kierunkach. Nazwa wieży pochodzi od nazwiska namiestnika cesarskiego, który, wizytując budowę drogi między Libercem a Trutnovem, odwiedził to miejsce. Po obejrzeniu panoramy schodzimy do Příchovic, mijamy neoromański kościół św. Wita i kierujemy się do położonego na skraju wsi, otwartego w 2013 r. Muzeum Járy Cimrmana, fikcyjnej postaci czeskiego geniusza – wybitnego wynalazcy, architekta, pisarza, kompozytora, malarza, itd. (wstęp 65 kč). Częścią obiektu jest wieża widokowa Maják. Po zwiedzeniu muzeum zatrzymujemy się na odpoczynek w położonym tuż obok minibrowarze U Čápa. Z Příchovic szlakiem żółtym, mijając po drodze leśną kaplicę św. Gotharda z 1817 roku, idziemy do punktu widokowego Šulíkova skála. W końcowej części wędrówki krętą drogą schodzimy do Tanvaldu (na skraju miasta stoi neogotycki kościół św. Franciszka), skąd o godz. 17.30 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry, z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%99enov#/media/Plik:Korenov-widok.jpg

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.