Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 8 sierpnia 2021 r. na wycieczkę nr 12 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.34 do Kowar.

Trasa długości 15 km przebiega w południowo- zachodniej części Rudaw Janowickich. Z autobusu wysiadamy na przystanku Kowary dworzec kolejowy i idziemy przez miasto, oglądając najciekawsze zabytki (kościół p.w. Imienia NMP, Ratusz). Szlakiem zielonym docieramy do dawnej leśniczówki Bukowa, gdzie wchodzimy na Stary Trakt Kamiennogórski. Trakt ten został zbudowany w końcu XVIII wieku jako bity gościniec pocztowy, którym wiodły linie dyliżansów i omnibusów. W dalszym ciągu szlakiem zielonym podchodzimy na Skalnik – najwyższy szczyt (945 m) Rudaw Janowickich. Na południowym zboczu szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, na zboczu pn.-zach. ciągną się rozległe granitowe gołoborza. Skalnik posiada dwie kulminacje, na niższą o nazwie Mała Ostra prowadzą wykute w skale schodki. Na górze, zabezpieczony barierką, wybitny punkt widokowy na Karkonosze, Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i Rudawy Janowickie. Po obejrzeniu panoramy schodzimy szlakiem czerwonym obok Kamiennej Ławki i przez Przełęcz pod Średnicą (przy drodze kamienne drogowskazy z początku XX w.) do Bukowca. We wsi stoi klasycystyczny pałac wybudowany w 1800 r. przez właściciela wsi hrabiego von Reden, powyżej na wzgórzu pseudoantyczna Świątynia Ateny – letni pawilon hrabiny. W pobliżu pałacu zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki idziemy do Kostrzycy, skąd o godz. 17.42 odjeżdżamy autobusem PKS do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Krzysztof Tęcza ze Staniszowa. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. Polska.org – widok ze Skalnika

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.