Dziś (21 sierpnia) z jeleniogórskiego Placu Ratuszoweo wyruszyła ekspedycja upamiętniająca historyczną podróż z Polski do Nepalu z 1979 r., podczas której grupa wspinaczy przemierzyła drogę z Jeleniej Góry do Pokhary w centralnej części Nepalu. Wydarzenie to ma uczcić złoty wiek polskiego himalaizmu oraz być hołdem dla uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje Annapurna South 1979.

Jednym z uczestników obecnej wyprawy, Maciej Pietrowicz, jest synem polskiego alpinisty, Jerzego Pietrowicza, który brał udział w himalajskiej ekspedycji w 1979 roku. Wyprawa zakończyła się tragiczną śmiercią trzech wspinaczy (zginął Józef Koniak, a Jerzy Pietkiewicz oraz Julian Ryznar, zaginęli i nigdy nie zostali odnalezieni). Ta tragedia przyćmiła fakt, że Annapurna została zdobyta.

Maciej Pietrowicz rok temu doprowadził publikacji wspomnień swojego ojca. Książka „Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej Wyprawy w Himalaje” została wydana przez jeleniogórskie wydawnictwo Ad Rem.

Maciej Pietrowicz idąc w ślady ojca, przejedzie 10 tys. km z Polski do Nepalu, aby powrócić do tego niezwykłego miejsca. Celem tego projektu było odtworzenie wyprawy do podnóża Wielkich Himalajów przy użyciu podobnego samochodu pojazdu marki Jelcz, jakiego używano do transportu wspinaczy i ich wyposażenia. Pozyskany z wojska ponad 30-letni, dwuosiowy staruszek, technicznie jest niemal taki sam, jak Jelcze, które brały udział w wyprawach w ubiegłym wieku.

Droga do Nepalu poprowadzi grupę polskich himalaistów przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję, Iran, Pakistan oraz Indie. Podróżnicy będą zatrzymywać się w każdym z tych krajów, aby promować projekt oraz organizować wydarzenia edukacyjne.
Członkowie ekspedycji zatrzymają się w miejscach związanych z wyprawą z 1979 r., w tym w konsulatach Rzeczypospolitej Polskiej i na cmentarzu wojskowym armii generała Andersa w Iranie. Na koniec zespół spotka się z mieszkańcami Katmandu. Sześć lat temu Nepal został dotknięty przez trzęsienie ziemi, które spowodowało poważne zniszczenia na tym obszarze. Samochód ciężarowy posłuży nie tylko do odtworzenia przebiegu historycznej wyprawy – grupa wykorzysta wolne miejsce do przewiezienia przyborów szkolnych dla dzieci w Himalajach.

Do Macieja Pietrowicza dołączył Ryszard Włoszczowski, który był uczestnikiem pierwszej ekspedycji. Z kolei Arkadiusz Peryga kierowca i mechanik wyprawy, wcześniej podjął się odrestaurowania zabytkowego Jelcza. W wyprawie jako wsparcie bierze udział Dariusz Majewski.

Podróż tej niezwykłej załogi można śledzić online na stronie www.jeleczemwhimalaje.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.