Od niedawna w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej wykonywane są zabiegi wszczepienia protezy głosowej. To najpopularniejsza i najbardziej skuteczna metoda rehabilitacji osób po zabiegach usunięcia krtani pozwalająca przywrócić emisję naturalnego i płynnego głosu. WCSKJ jest drugim szpitalem na Dolnym Śląsku, gdzie takie zabiegi przeprowadza się w ramach kontraktu NFZ.

– Zabieg wszczepienia protezy głosowej wykonywany jest u osób, które straciły krtań w wyniku np. choroby nowotworowej, przez co mają trudności z prawidłową mową. Samo urządzenie to silikonowa rurka, działająca na zasadzie zastawki, która przepuszcza powietrze w jedną stronę umożliwiając mówienie. Zabiegi wykonywane są zarówno pierwotnie, jak i wtórnie (podczas usunięcia jak i u pacjentów z już usuniętą krtanią), a nad wszystkim czuwają specjaliści z Oddziału Otolaryngologicznego – informuje biuro prasowe WCSKJ. – Po udanym i nieskomplikowanym zabiegu, osoby bardzo szybko uczą się mówić nowym sposobem – niektórym pacjentom wystarczy zaledwie kilka chwil. Aby wydobyć z siebie dźwięk, wystarczy naciśnięcie przycisku znajdującego się na protezie. Otrzymana mowa jest bardzo zrozumiała, a sami pacjenci bardzo zadowoleni z efektów.

Jelenia Góra jest drugim miastem w województwie dolnośląskim, gdzie tego typu zabiegi realizowane są bezpłatnie, w ramach kontraktu NFZ. Co istotne, po wszczepieniu protezy pacjenci znajdują się pod stałą kontrolą lekarzy z Oddziału Otolaryngologicznego, gdzie muszą pojawić się raz na trzy miesiące w celu wymiany urządzenia na nowe. Cała procedura trwa bardzo szybko, a pacjent jeszcze tego samego dnia wypisywany jest do domu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

Zgłoś za pomocą formularza.