Metoda jest prosta: dostajesz sms: Odetną ci prąd. Zapłać natychmiast! Do tego dołączony jest link. Jeśli klikniesz, niewykluczone, że stracisz swoje oszczędności. Na to liczą oszuści.

Coraz więcej osób otrzymuje ostatnio takie wiadomości sms-owe. Tymczasem niezapłacone rachunki za energię elektryczną to – jak się okazuje – kolejna metoda oszustów na kradzież danych, a potem pieniędzy z kont. Wystarczy, że ofiara kliknie w dołączony do wiadomości link prowadzący do strony, na której można uiścić rzekomo „zaległą” opłatę.

Skorzystanie z tej możliwości z miejsca uruchomi złośliwe oprogramowanie, które może wykraść z mobilnego urządzenia dane logowania do bankowości mobilnej czy dane kart płatniczych.

Cyberprzestępcy chętnie sięgają po metody, które wywołują silny strach u ich ofiar. A…

– …widząc informację o nieopłaconych rachunkach za prąd wiele osób wpada w panikę, że nie będą mogły oświetlić domu czy ugotować obiadu. Kwoty, które rzekomo mają zapłacić, są zazwyczaj bardzo niskie, co sprawia, że odbiorca, chcąc „mieć problem z głowy”, klika w niebezpieczny link i infekuje swoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem – mówi Jolanta Malak, dyrektorka Fortinet w Polsce, cytowana przez Strefę Biznesu.

I dodaje: – Jeżeli w naszej skrzynce znajdzie się podejrzana wiadomość, należy niezwłocznie skontaktować się z np. z Biurem Obsługi Klienta. Tym bardziej że operatorzy nie informują nas o zaległych płatnościach sms-ami. A jeżeli nie korzystamy z usług firmy, pod którą podszywają się oszuści, wiadomość powinna od razu trafić do kosza. Należy także pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie klikać w linki i załączniki zawarte w e-mailu czy sms-ie. Jeden błąd może nas kosztować naprawdę dużo.

News4Media/fot. Canva

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.