Czy w Szklarskiej Porębie zniszczona zostanie najlepsza droga do biegania w Polsce? Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie przekazał do konsultacji koncepcję budowy obwodnicy, która ma prowadzić po aktualnie istniejącej Drodze pod Reglami w Karkonoszach. Kto stoi za tym szkodliwym, destrukcyjnym i antypromocyjnym pomysłem? Czy ma on szansę na realizację?

Obwodnica ma wyprowadzić ruch z drogi krajowej od strony Piechowic w pobliże dolnej stacji kolei linowych na Szrenicę i Polany Jakuszyckiej.

Droga pod Reglami – opisywana wiele razy także na naszych łamach – uznawana jest za najlepszą trasę biegową w Polsce, ze względu na urozmaicony, łagodny profil, naturalną nawierzchnię, cień rzucany przez las, źródła wody w strumieniach, które drogę przecinają, oraz brak kolizji z drogami publicznymi. Prowadzi ze Szklarskiej Poręby do Przesieki, mijając Michałowice i Jagniątków. Ma 11,2 km długości.

Trenują na niej od lat zarówno amatorzy, jak i wyczynowcy, z najlepszymi w kraju na czele. Wychowało się na niej wiele pokoleń biegaczy, a jej sława rosła przez dziesiątki lat. Droga stała się magnesem przyciągającym do Szklarskiej Poręby setki osób. To dzięki Drodze pod Reglami Szklarska Poręba jest wybierana jako miejsce obozów biegowych i uważana (jeszcze, i oby się to nie zmieniło) za miejsce przyjazne sportowcom.

Co ważne, ta wielka atrakcja powstała i istnieje bez grosza wydatków bez strony miasta. To droga leśna, na terenie Lasów Państwowych, a zbudowana w czasach niemieckich. Przez dziesiątki lat nikt nie wpadł na pomysł, by ją zniszczyć.

O tym, że taki pomysł się pojawił, jako pierwszy poinformował Klub Sportowy SMS Szklarska Poręba: “Według opracowanej koncepcji obwodnica ma przebiegać od strony Piechowic w okolice granitowego słupka czwartego kilometra Drogi pod Reglami i dalej Drogą pod Reglami w kierunku Szklarskiej Poręby, odbić w kierunku wyciągu i dalej połączyć się z drogą na Jakuszyce.

Powstaje więc kuriozalna sytuacja, w której buduje się coś, co pozwoli dojechać do unikalnego dla wielu osób w skali kraju waloru Szklarskiej Poręby, jakim jest Droga pod Reglami, jednocześnie… likwidując ten walor”.

Leszek Kosiorowski

Fot.: UM Szklarska Poręba

Cały tekst znajduje się w aktualnym wydaniu Nowin Jeleniogórskich

14 komentarzy

 1. Gdy zacząłem czytać pierwsze zdania tego tekstu to wręcz nie mogłem uwierzyć że na jednej z najlepszych dróg do chodzenia, biegania czy jeżdżenia na rowerze chcą zbudować kolejną szosę. Jestem ciekawy po pierwsze jaki głupek coś takiego wymyślił i po drugie ile coś takiego by kosztowało. Bo w Szklarskiej Porębie jest dużo innych ważniejszych rzeczy niż jakaś nowa szosa. Na przykład nowa oczyszczalnia ścieków, bo ze starą wiadomo jak jest.

 2. Przyjeżdżam do Szklarskiej P. Od lat 80. i widzę powolny rozwój miasta i widać też całkowity brak spójnej rozwojowej koncepcji w rozbudowie . Panuje chaos architektoniczny . Turystyka jest dopiero na szarym końcu. Teraz kwiatek w postaci obwodnicy….będzie to wieniec pogrzebowy dla rozwoju miasta.

 3. Szklarska Poręba już nie jest dla mieszkańców. Jest własnością Rady miasta i turystów. Z mieszkańcami miasta i okolic już nikt się nie liczy. Dawno już zapomniano, że turystyka miała służyć mieszkańcom jako zarobek, a zaczęto wpuszczać obcych inwestorów i pozwolono im drenować i wyciskać to miejsce. Porażające … to samo dzieje się z Karpaczem, za chwile stanie się z Cieplicami, a Borowice, Zachełmie czy Sosnowka już stoją w kolejce…

 4. Można było zamiast Polcoloritu zbudować w Piechowicach dolną stację gondoli pod Łabski Szczyt z pośrednią stacją w Michałowicach. Ruch samochodowy w 80% zatrzmałby się w Piechowicach.

 5. Rozwój miasta wymaga właściwej infrastruktury drogowej. Myślę, że będzie to jedna z najładniejszych dróg w tym rejonie.

 6. Super. Samochodem do sklepu i na krzesełko wyciągu. A kto wybrał burmistrza i radnych ?

 7. Droga pod reglami ,betonowy most nie należy terytorialnie do miasta Szklarska Poręba lecz do gminy Piechowice. Te konsultacje są dla mieszkańców Piechowic ? Rada miasta na czele z burmistrzem chce budować drogę dla kogo ?Działki pod budowę apartamentowców są sprzedawane w Szklarskiej Średniej i Dolnej a kilkanaście apartamentowców w tych dzielnicach lada moment zostaje uruchomionych , nie licząc przyjezdnych od strony Świeradowa.

 8. Alternatywa ? mądrale, nic nie robić i ginąć pod kołami.
  rozpędzonych tirów w kurorcie. Bardzo dobry mądry pomysł szkoda jedynie, że taki spóźniony przynajmniej 20 lat. Trzymam kciuki.

 9. Jak skończą budować drogę szybkiego ruchu S3, wykluczony będzie ruch tirów przez Szklarską Porębę .
  Obwodnicę dla Szklarskiej Poręby można poprowadzić trasą na Górzyniec, następnie na wysokości
  Zakrętu Śmierci poprowadzić do Jakuszyc.

  Pozdrawiam

  • Możecie sobie konsultować, a przez gminną drogę w Piechowicach nie przejedzie nikt do Szklarskiej bo wystąpimy o zakaz ruchu niedotyczący mieszkańców ulicy.

 10. Klasyczna gów…o burza. Jakiś histeryk puszcza dramatyczny post na facebooku i larum na pół Europy 🙂 Protest przeciwko zniszczeniu czegoś co nie będzie zniszczone 🙂 Proponuję jeszcze zorganizować protest przeciwko protestom. Efekt będzie ten sam. Szkoda, że nikt z poważniejszych dziennikarzy nie prezentuje planowanego przebiegu obwodnicy wynikającego z tej koncepcji. Wówczas byłoby widać że nie mam mowy o niszczeniu drogi pod reglami. Po za tym to jak na razie tylko jedna z koncepcji a nie projekt budowy drogi. Zakładała ona przebieg nowej obwodnicy w pobliżu a nie w zamian Drogi pod Reglami. Więc nie prawdą jest stwierdzenie, że miałaby przebiegać Drogą pod Reglami. Przygotowanie tej koncepcji zleciała Rada Miejska w Szklarskiej Porębie. Owszem uzyskała ona pozytywne opinie Nadleśnictwa i ekologów ale nic wskazuje na to aby w ogóle miała zostać zrealizowana.

 11. niech sobie szklarska lepiej wybuduje nowa oczyszczalnie, bo g**wna zrzuca do kamiennej

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.