Jak tłumaczy na facebooku prezydent Jerzy Łużniak, „decyzja o skorygowaniu sieci placówek opieki przedszkolnej w Jeleniej Górze w nowym okresie jest podyktowana m.in. zgłaszanymi od lat potrzebami zwiększenia liczby miejsc w placówkach publicznych, a przede wszystkim postulatami rodziców, dla których oznacza ona obniżenie kosztów pobytu dziecka w przedszkolu. Zmiana dotyczy pięciu przedszkoli niepublicznych działających w obiektach komunalnych”.

Chodzi o przedszkola „Bajka”, „Kacperek”, „Tuptus”, „Piątka” oraz „Promyczek”.

Miałyby działać jak placówki publiczne, otrzymywać od miasta 100- procentową ( nie jak dotychczas 75-procentową) dotację, gwarantować pierwszeństwo dla dzieci z Jeleniej Góry.

Na prowadzenie tych placówek w nowej formule miasto planuje rozpisać konkurs. Mogą w nim wystartować obecne dyrektorki. Ale czy na to się zdecydują?

Grażyna Kołodziejczuk-Frankowska, dyrektorka Niepublicznego Przedszkola „Kacperek” w Jeleniej Górze szczerze mówi, że na razie nie wie. – Ale chyba nie wystartuję – mówi. Jak wyjaśnia, zbyt wiele jest niejasności w projekcie. Nie wiadomo na przykład, co pomocami, sprzętem i urządzeniami, które przez lata funkcjonowania zakupiła dla przedszkola. Jak rozliczyć remonty, które wykonywała?- Nie czujemy, by miasto traktowało nas jak partnerów – mówi dyrektor „Kacperka”.

Rodzice przedszkolaków nie kryją obaw. „My rodzice nie mamy pewności, że kadra się nie zmieni. Są dyrektorzy, którzy prowadzą placówki od prawie 20 lat i nagle są postawieni przed faktem przetargu. Czemu nie zostawiają nam wyboru? Wiąże się to z groźbą utraty miejsc pracy przez obecną kadrę, i stresem dla dzieci, którym zmieniłyby się panie wychowawczynie. I tak już wiele złego doświadczyły przez wielomiesięczną izolację związaną z pandemią. Po co fundować najmłodszym taką traumę? Czy nie można z marszu dać pierwszeństwo obecnej dyrekcji skoro przez lata się sprawdziła? – czytamy w komentarzach na facebooku.

 

Więcej o nowych zasadach funkcjonowania pięciu jeleniogórskich niepublicznych przedszkoli przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich 20 października.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.