Grudzień to tradycyjnie miesiąc targów, kiermaszów i jarmarków. Choć wydawać by się mogło, że aura – mrozik, często śnieg lub deszcz nie skłaniają do aktywności, to imprezy te cieszą się jednak sporym powodzeniem i co roku szukamy w takich miejscach czegoś niepowtarzalnego. Albo po prostu jest to okazja do spotkania dawno niewidzianych znajomych. Pewnie do podobnych wniosków doszli organizatorzy, przygotowując po raz drugi już świąteczne targi książki regionalnej z udziałem autorów, pod hasłem: KSIĄŻKA POD CHOINKĘ Z DEDYKACJĄ. Nietrudno się domyślić, że na targi zaprasza Książnica Karkonoska – w piątek, 16 grudnia 2022 r., w godzinach od 13:00 do 18:00. Współorganizatorem imprezy jest nieocenione w pomysłach wydawniczych i innych przedsięwzięciach jeleniogórskie wydawnictwo Ad Rem, a pomysłodawczynią – Agata Szmigrodzka. Podczas targów odwiedzający będą mieli rzadką okazję do spotkania z autorami i zdobycia autografów z dedykacją, a to może być niepowtarzalny prezent dla najbliższych. Wielu autorów jest już doskonale znanych czytelnikom, kilkoro stawia dopiero pierwsze kroki w trudnej sztuce pisarstwa.

W tym roku udział zapowiedzieli: mieszkająca w Szklarskiej Porębie Joanna Maria Chmielewska, pedagożka i pisarka, autorka powieści oraz opowiadań dla dorosłych i dzieci Prowadzi warsztaty twórczego pisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Przemek Corso – pisarz, konferansjer, felietonista, głos radiowy, autor powieści przygodowych o złodzieju i awanturniku, Robercie Karczu, składających się na Serię z Mustangiem, autor bajek dla dzieci i scenarzysta. Marcelina Misztal – artystka, kompozytorka, autorka tekstów i kreatorka wnętrz…, a teraz to już nawet ilustratorka bajek dla dzieci. Nominowana do Fryderyków i nagrody WARTO „Gazety Wyborczej”.

Mariusz Czerski – mieszkaniec Przesieki, badacz historii tej miejscowości, autor „Opowieści z Przesieki”, społecznik, ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR.

Stanisław Firszt – były dyrektor Muzeum Karkonoskiego i Muzeum Przyrodniczego, archeolog, regionalista, autor książek i publikacji o historii regionu.

Rafał Fronia – maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, Pisarz. Jest kartografem i właścicielem Wydawnictwa Turystycznego PLAN. Z zamiłowania to prawdziwy człowiek gór, podróżnik i zdobywca ośmiotysięczników. Odbył już wiele wypraw, m. in. do Afryki i w Karakorum, w Himalaje i Andy. Uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy orazNarodowej Zimowej Wyprawy na K2; autor książek „Anatomia Góry” „Rozmowa z Górą” oraz „Pasażer Bezpamięci”.

Sławek Gortych (od godz.15:30) – stomatolog z zawodu, pisarz z zamiłowania i talentu. Miłośnik górskich wędrówek, autor powieści kryminalnej „Schronisko, które przestało istnieć”; Ryszard Grzywacz (od godz.14:00) – ciepliczanin, nietuzinkowy nauczyciel polonista, znawca i miłośnik teatru, piewca Cieplic, poeta.

Rafał Jakubowski (PraŹródła) – autor książki „Od Karkonosza do Flinsa. Wierzenia słowiańskie w podaniach sudeckich”. W ramach swoich działań Stowarzyszenie PraŹródła zajmuje się edukacją i badaniami porównawczymi nad pradziejami ludów indoeuropejskich. Promuje interdyscyplinarne podejście do nauki, sięgając do takich dziedzin jak: historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, antropologia czy archeogenetyka.

Jacek Jaśko, autorKajetów Karkonoskich – dziennikarz, fotograf, podróżnik, człowiek gór. Od zawsze wolny ptak, chadzający własnymi ścieżkami. „Kajety Karkonoskie” to limitowana seria zeszytów i notatników z oryginalnymi fotografiami z Karkonoszy. Ręczna robota. Każdy kajet inny.

Joanna Krajewska – autorka powieści kryminalnej „Niesamowite przypadki. Tajemnice Gór Ryfejskich”

Marta Kucharska – poetka, pisarka, lekarz, doktor nauk medycznych. Autorka dwóch zbiorów opowiadań: Kino objazdowe (Papierowy Motyl, Warszawa 2012) i Saudade (Mamiko, Nowa Ruda 2016) oraz tomu wierszy Abisynia (Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2014). Finalistka jednego z Połowów organizowanego przez Biuro Literackie, wyróżniona drugą nagrodą w konkursie TVP2 Dolina Kreatywna oraz drugą nagrodą w ogólnopolskim konkursie Złoty Środek Poezji za debiut poetycki. Irga karmiona przez lawinę jest jej trzecim i, jak zapowiada, ostatnim zbiorem opowiadań przed napisaniem powieści. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Małgorzata Lutowska to ciepliczanka, przewodniczka sudecka, pracowała też jako nauczycielka języka niemieckiego. Oprócz „Powierzonego klucza” wydała także „Dla siebie znalezioną ścieżką” – powieść o tematyce związanej z Dolnym Śląskiem, która została uhonorowana nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego, oraz „Skarby drzewa” – powieść dla młodzieży, stanowiącą element projektu „Moja mała ojczyzna”.

Ivo Łaborewicz – historyk, archiwista, regionalista, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Autor wielu publikacji i książek o tematyce regionalnej.

Dariusz Miliński – animator kultury, malarz, scenograf i twórca plakatów. Jego obrazy to głównie portrety ludzi, utrzymane w stylistyce quasirealistycznej, po części bajkowe, osadzone w wiejskim krajobrazie. Brał udział w przeszło 250 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii i USA; w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Założył grupę artystyczną „Pławna 9”. Twórca Zamku Legend Śląskich, Arki Noego, Muzeum Przesiedleńców.

Grzegorz Nowicki – poeta, literat, autor opowiadań nagradzanych w Konkursie Ducha Gór oraz pięknej, rymowanej bajki pt.„Niezwykła przygoda dzbanka Franka”, która została napisana dla Ceramiki Artystycznej w Bolesławcu i przez nią wydana.

Kazimierz Pichlak – chirurg onkolog (na emeryturze). Znakomity fotograf, poeta i autor limeryków, a także sztuki teatralnej „Na otwartym sercu”. Laureat wielu nagród w konkursach poetyckich i fotograficznych. Ostatnie to „Photo Art Medica” oraz „Przyszła wena do lekarza”.

Danuta Sadownik – pedagożka kultury, psychoterapeutka, nauczycielka szkolna i akademicka. Inspiracje do kolejnych książek znajduje podczas rozmów ze znajomymi, uczniami, studentami i przypadkowo spotkanymi osobami. Dotychczas ukazały się: „A ty dokąd ?”,„Gdzie jesteś?”, „Szkolne tango”. „Muszki owocówki”.

Janusz Skowroński – dziennikarz, pisarz, informatyk, regionalista, dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie. Jest autorem wielu artykułów i książek poświęconych historii regionu.

Barbara Sokołowska – artystka tworząca z natury. Członkini Stowarzyszenia Miłośników Kowar i LGD „Partnerstwo Ducha Gór” w Karpaczu.

Jędrzej Soliński – filolog klasyczny, rusycysta, literaturoznawca. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tomsku. Współpracownik Centrum Interdyscyplinarnych Badań Relacji między Kulturą Oralną i Piśmienniczą Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor krótkich form prozatorskich: „Turysta”i „O Wschodzie”oraz powieści „Bóle fantomowe”. Tłumacz z języka rosyjskiego. Stały współpracownik miesięcznika „Odra”. Publikuje w kwartalniku literacko-artystycznym „Metafora”.

Anna Szczypczyńska – pochodzi z Warszawy, gdzie pracowała jako dziennikarka. Pisała między innymi dla „Wirtualnej Polski”, „Onetu”, „National Geographic Polska” oraz magazynów lifestyle’owych. Kilka lat temu porzuciła pracę na etacie i została freelancerką. Autorka książek „Dzisiaj śpisz ze mną” oraz „Gdzieś pomiędzy wierszami”. Od niedawna mieszka w Szklarskiej Porębie.

Jarosław Szczyżowskiprzewodnik sudecki, którego pasją jest historia Dolnego Śląska, etnografia, dawne kulty i wierzenia. Gra na instrumentach pierwotnych i etnicznych, uwielbia teatr i literaturę. Autor Przewodników Emocjonalnych: „Miedzianka – przewodnik po mieście, którego nie ma” i „Taniec na uranie”

Agata Szmigrodzka – tancerka i pisarka, autorka książek, tekstów piosenek, wierszy i scenariuszy sztuk. Choreografka oraz instruktorka tańca orientalnego i flamenco. Z wykształcenia pedagog i historyk sztuki, z pochodzenia warszawianka. Mieszka i pracuje w Jeleniej Górze.

Marcin Wawrzyńczak (Wydawnictwo Wielka Izera – (po godz.15:00) tłumacz języka angielskiego i niemieckiego. Mieszka w Chromcu. Bada przeszłość Gór Izerskich. W 2018 roku odkrył pozostałości Michelsbaude, zapomnianego schroniska górskiego w Górach Izerskich, o którym opublikował dwutomową monografię. Doprowadziło to do założenia przez niego wydawnictwa Wielka Izera. Za polski przekład historycznych dzienników podróży z Gór Izerskich: antologii „Podróżnicy w Górach Olbrzymich”, która została wydana we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz, otrzymał nagrodę specjalną II edycji Karkonoskiej Nagrody Literackiej.

Cezary Wiklik – dziennikarz, fotoreporter, autor kilkunastu książek o tematyce regionalnej, m.in. wydawnictw albumowych, kilkuset wzorów pocztówek, folderów, autor kilkudziesięciu kalendarzy, zarówno regionalnych, jak i branżowych.

Katarzyna Wolwowicz – z wykształcenia psycholożka i ekonomistka, w życiu prywatnym pasjonatka aktywnego trybu życia, sportu, tańca, literatury i przyrody. W 1999 roku wystąpiła jako Hesia w spektaklu autorskim Adama Hanuszkiewicza pt.”Dulska!”Jest autorką cyklu powieści kryminalnych, których akcja dzieje się w naszym regionie, a których bohaterką jest komisarz Olga Balicka.

W czasie targów zakręci się książkowe koło fortuny, czyli – loteria fantowa z książkami nie do kupienia, odbędzie się też spotkanie poetycko-muzyczne z Grzegorzem Nowickim i Jackiem Rogulskim. Grzegorz Nowicki zaprezentuje kilka wierszy, m.in. z tomiku „Chciałbym zostawić ślad na śniegu”. Jacek Rogulski (dziennikarz Muzycznego Radia) zaśpiewa poezję Grzegorza Nowickiego w autorskiej aranżacji na gitarę. Słowiańskie Szczodre Gody w obrzędowości Bożego Narodzenia przedstawi Rafał Jakubowski, który także zademonstruje niektóre obrzędy znane z chrześcijańskiej wersji Bożego Narodzenia, wskazując na ich słowiańską genezę. Opowie o rytualnym charakterze potraw i o tym, z jakimi obrzędami przedchrześcijańskimi są związane np. pieróg, chleb, kutia, grzyby, kasza, suszone jabłka; a także o wróżbach, choince, podłaźniczkach, bombkach, świecie i bożym oku oraz o bóstwach, z jakimi identyfikowano to święto przed chrześcijaństwem. Będzie można także pięknie opakować książki na prezent. Oj, będzie się działo w Książnicy Karkonoskiej!

Urszula Liksztet

1 Comment

  1. I like what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!

    Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to our blogroll.

Write A Comment


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.