Grudzień to tradycyjnie miesiąc targów, kiermaszów i jarmarków. Choć wydawać by się mogło, że aura – mrozik, często śnieg lub deszcz nie skłaniają do aktywności, to imprezy te cieszą się jednak sporym powodzeniem i co roku szukamy w takich miejscach czegoś niepowtarzalnego. Albo po prostu jest to okazja do spotkania dawno niewidzianych znajomych. Pewnie do podobnych wniosków doszli organizatorzy, przygotowując po raz drugi już świąteczne targi książki regionalnej z udziałem autorów, pod hasłem: KSIĄŻKA POD CHOINKĘ Z DEDYKACJĄ. Nietrudno się domyślić, że na targi zaprasza Książnica Karkonoska – w piątek, 16 grudnia 2022 r., w godzinach od 13:00 do 18:00. Współorganizatorem imprezy jest nieocenione w pomysłach wydawniczych i innych przedsięwzięciach jeleniogórskie wydawnictwo Ad Rem, a pomysłodawczynią – Agata Szmigrodzka. Podczas targów odwiedzający będą mieli rzadką okazję do spotkania z autorami i zdobycia autografów z dedykacją, a to może być niepowtarzalny prezent dla najbliższych. Wielu autorów jest już doskonale znanych czytelnikom, kilkoro stawia dopiero pierwsze kroki w trudnej sztuce pisarstwa.

W tym roku udział zapowiedzieli: mieszkająca w Szklarskiej Porębie Joanna Maria Chmielewska, pedagożka i pisarka, autorka powieści oraz opowiadań dla dorosłych i dzieci Prowadzi warsztaty twórczego pisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych, Przemek Corso – pisarz, konferansjer, felietonista, głos radiowy, autor powieści przygodowych o złodzieju i awanturniku, Robercie Karczu, składających się na Serię z Mustangiem, autor bajek dla dzieci i scenarzysta. Marcelina Misztal – artystka, kompozytorka, autorka tekstów i kreatorka wnętrz…, a teraz to już nawet ilustratorka bajek dla dzieci. Nominowana do Fryderyków i nagrody WARTO „Gazety Wyborczej”.

Mariusz Czerski – mieszkaniec Przesieki, badacz historii tej miejscowości, autor „Opowieści z Przesieki”, społecznik, ratownik Karkonoskiej Grupy GOPR.

Stanisław Firszt – były dyrektor Muzeum Karkonoskiego i Muzeum Przyrodniczego, archeolog, regionalista, autor książek i publikacji o historii regionu.

Rafał Fronia – maratończyk, himalaista, podróżnik, zdobywca ośmiotysięczników, Pisarz. Jest kartografem i właścicielem Wydawnictwa Turystycznego PLAN. Z zamiłowania to prawdziwy człowiek gór, podróżnik i zdobywca ośmiotysięczników. Odbył już wiele wypraw, m. in. do Afryki i w Karakorum, w Himalaje i Andy. Uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy orazNarodowej Zimowej Wyprawy na K2; autor książek „Anatomia Góry” „Rozmowa z Górą” oraz „Pasażer Bezpamięci”.

Sławek Gortych (od godz.15:30) – stomatolog z zawodu, pisarz z zamiłowania i talentu. Miłośnik górskich wędrówek, autor powieści kryminalnej „Schronisko, które przestało istnieć”; Ryszard Grzywacz (od godz.14:00) – ciepliczanin, nietuzinkowy nauczyciel polonista, znawca i miłośnik teatru, piewca Cieplic, poeta.

Rafał Jakubowski (PraŹródła) – autor książki „Od Karkonosza do Flinsa. Wierzenia słowiańskie w podaniach sudeckich”. W ramach swoich działań Stowarzyszenie PraŹródła zajmuje się edukacją i badaniami porównawczymi nad pradziejami ludów indoeuropejskich. Promuje interdyscyplinarne podejście do nauki, sięgając do takich dziedzin jak: historia, religioznawstwo, etnologia, językoznawstwo, antropologia czy archeogenetyka.

Jacek Jaśko, autorKajetów Karkonoskich – dziennikarz, fotograf, podróżnik, człowiek gór. Od zawsze wolny ptak, chadzający własnymi ścieżkami. „Kajety Karkonoskie” to limitowana seria zeszytów i notatników z oryginalnymi fotografiami z Karkonoszy. Ręczna robota. Każdy kajet inny.

Joanna Krajewska – autorka powieści kryminalnej „Niesamowite przypadki. Tajemnice Gór Ryfejskich”

Marta Kucharska – poetka, pisarka, lekarz, doktor nauk medycznych. Autorka dwóch zbiorów opowiadań: Kino objazdowe (Papierowy Motyl, Warszawa 2012) i Saudade (Mamiko, Nowa Ruda 2016) oraz tomu wierszy Abisynia (Zeszyty Poetyckie, Gniezno 2014). Finalistka jednego z Połowów organizowanego przez Biuro Literackie, wyróżniona drugą nagrodą w konkursie TVP2 Dolina Kreatywna oraz drugą nagrodą w ogólnopolskim konkursie Złoty Środek Poezji za debiut poetycki. Irga karmiona przez lawinę jest jej trzecim i, jak zapowiada, ostatnim zbiorem opowiadań przed napisaniem powieści. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Małgorzata Lutowska to ciepliczanka, przewodniczka sudecka, pracowała też jako nauczycielka języka niemieckiego. Oprócz „Powierzonego klucza” wydała także „Dla siebie znalezioną ścieżką” – powieść o tematyce związanej z Dolnym Śląskiem, która została uhonorowana nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego, oraz „Skarby drzewa” – powieść dla młodzieży, stanowiącą element projektu „Moja mała ojczyzna”.

Ivo Łaborewicz – historyk, archiwista, regionalista, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Autor wielu publikacji i książek o tematyce regionalnej.

Dariusz Miliński – animator kultury, malarz, scenograf i twórca plakatów. Jego obrazy to głównie portrety ludzi, utrzymane w stylistyce quasirealistycznej, po części bajkowe, osadzone w wiejskim krajobrazie. Brał udział w przeszło 250 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych, m.in. w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii i USA; w kilkudziesięciu happeningach artystycznych i przedstawieniach teatralnych. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Założył grupę artystyczną „Pławna 9”. Twórca Zamku Legend Śląskich, Arki Noego, Muzeum Przesiedleńców.

Grzegorz Nowicki – poeta, literat, autor opowiadań nagradzanych w Konkursie Ducha Gór oraz pięknej, rymowanej bajki pt.„Niezwykła przygoda dzbanka Franka”, która została napisana dla Ceramiki Artystycznej w Bolesławcu i przez nią wydana.

Kazimierz Pichlak – chirurg onkolog (na emeryturze). Znakomity fotograf, poeta i autor limeryków, a także sztuki teatralnej „Na otwartym sercu”. Laureat wielu nagród w konkursach poetyckich i fotograficznych. Ostatnie to „Photo Art Medica” oraz „Przyszła wena do lekarza”.

Danuta Sadownik – pedagożka kultury, psychoterapeutka, nauczycielka szkolna i akademicka. Inspiracje do kolejnych książek znajduje podczas rozmów ze znajomymi, uczniami, studentami i przypadkowo spotkanymi osobami. Dotychczas ukazały się: „A ty dokąd ?”,„Gdzie jesteś?”, „Szkolne tango”. „Muszki owocówki”.

Janusz Skowroński – dziennikarz, pisarz, informatyk, regionalista, dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie. Jest autorem wielu artykułów i książek poświęconych historii regionu.

Barbara Sokołowska – artystka tworząca z natury. Członkini Stowarzyszenia Miłośników Kowar i LGD „Partnerstwo Ducha Gór” w Karpaczu.

Jędrzej Soliński – filolog klasyczny, rusycysta, literaturoznawca. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Tomsku. Współpracownik Centrum Interdyscyplinarnych Badań Relacji między Kulturą Oralną i Piśmienniczą Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor krótkich form prozatorskich: „Turysta”i „O Wschodzie”oraz powieści „Bóle fantomowe”. Tłumacz z języka rosyjskiego. Stały współpracownik miesięcznika „Odra”. Publikuje w kwartalniku literacko-artystycznym „Metafora”.

Anna Szczypczyńska – pochodzi z Warszawy, gdzie pracowała jako dziennikarka. Pisała między innymi dla „Wirtualnej Polski”, „Onetu”, „National Geographic Polska” oraz magazynów lifestyle’owych. Kilka lat temu porzuciła pracę na etacie i została freelancerką. Autorka książek „Dzisiaj śpisz ze mną” oraz „Gdzieś pomiędzy wierszami”. Od niedawna mieszka w Szklarskiej Porębie.

Jarosław Szczyżowskiprzewodnik sudecki, którego pasją jest historia Dolnego Śląska, etnografia, dawne kulty i wierzenia. Gra na instrumentach pierwotnych i etnicznych, uwielbia teatr i literaturę. Autor Przewodników Emocjonalnych: „Miedzianka – przewodnik po mieście, którego nie ma” i „Taniec na uranie”

Agata Szmigrodzka – tancerka i pisarka, autorka książek, tekstów piosenek, wierszy i scenariuszy sztuk. Choreografka oraz instruktorka tańca orientalnego i flamenco. Z wykształcenia pedagog i historyk sztuki, z pochodzenia warszawianka. Mieszka i pracuje w Jeleniej Górze.

Marcin Wawrzyńczak (Wydawnictwo Wielka Izera – (po godz.15:00) tłumacz języka angielskiego i niemieckiego. Mieszka w Chromcu. Bada przeszłość Gór Izerskich. W 2018 roku odkrył pozostałości Michelsbaude, zapomnianego schroniska górskiego w Górach Izerskich, o którym opublikował dwutomową monografię. Doprowadziło to do założenia przez niego wydawnictwa Wielka Izera. Za polski przekład historycznych dzienników podróży z Gór Izerskich: antologii „Podróżnicy w Górach Olbrzymich”, która została wydana we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz, otrzymał nagrodę specjalną II edycji Karkonoskiej Nagrody Literackiej.

Cezary Wiklik – dziennikarz, fotoreporter, autor kilkunastu książek o tematyce regionalnej, m.in. wydawnictw albumowych, kilkuset wzorów pocztówek, folderów, autor kilkudziesięciu kalendarzy, zarówno regionalnych, jak i branżowych.

Katarzyna Wolwowicz – z wykształcenia psycholożka i ekonomistka, w życiu prywatnym pasjonatka aktywnego trybu życia, sportu, tańca, literatury i przyrody. W 1999 roku wystąpiła jako Hesia w spektaklu autorskim Adama Hanuszkiewicza pt.”Dulska!”Jest autorką cyklu powieści kryminalnych, których akcja dzieje się w naszym regionie, a których bohaterką jest komisarz Olga Balicka.

W czasie targów zakręci się książkowe koło fortuny, czyli – loteria fantowa z książkami nie do kupienia, odbędzie się też spotkanie poetycko-muzyczne z Grzegorzem Nowickim i Jackiem Rogulskim. Grzegorz Nowicki zaprezentuje kilka wierszy, m.in. z tomiku „Chciałbym zostawić ślad na śniegu”. Jacek Rogulski (dziennikarz Muzycznego Radia) zaśpiewa poezję Grzegorza Nowickiego w autorskiej aranżacji na gitarę. Słowiańskie Szczodre Gody w obrzędowości Bożego Narodzenia przedstawi Rafał Jakubowski, który także zademonstruje niektóre obrzędy znane z chrześcijańskiej wersji Bożego Narodzenia, wskazując na ich słowiańską genezę. Opowie o rytualnym charakterze potraw i o tym, z jakimi obrzędami przedchrześcijańskimi są związane np. pieróg, chleb, kutia, grzyby, kasza, suszone jabłka; a także o wróżbach, choince, podłaźniczkach, bombkach, świecie i bożym oku oraz o bóstwach, z jakimi identyfikowano to święto przed chrześcijaństwem. Będzie można także pięknie opakować książki na prezent. Oj, będzie się działo w Książnicy Karkonoskiej!

Urszula Liksztet

1 Komentarz

  1. I like what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!

    Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to our blogroll.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.