Ubiegły rok był rekordowy pod względem ilości interwencji w 30 letniej historii Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy wszystkich szczebli organizacyjnych brali udział w 608 tys. interwencji. Mocno wzrosła też liczba interwencji na Dolnym Śląsku. Na czele jednej ze statystyk jednostka z jeleniogórskiej OSP przy ul. Wiejskiej.   

– W 2022 roku strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych województwa dolnośląskiego interweniowali łącznie blisko 46 tysięcy razy. Porównując z rokiem ubiegłym, zanotowaliśmy niestety wzrost ilości interwencji Straży Pożarnej o ponad 2 tysiące zdarzeń. W ubiegłorocznych zdarzeniach łącznie poszkodowanych zostało 4 313 osób; w pożarach 337 osób, w miejscowych zagrożeniach 3 976 osób. Z kolei w wyniku zeszłorocznych zdarzeń śmierć poniosły łącznie 922 osoby – w pożarach zginęło 41 osób, w miejscowych zagrożeniach śmierć poniosło 881 osób – informuje Komenda Wojewódzka PSP we Wrocławiu.

Branżowy portal Remiza opracował zestawienie dla województw jednostek straży pożarnej (z podziałem na kategorie), które w 2022 r. brały udział w największej liczbie interwencji. Wśród jednostek PSP na czele statystyki aż siedem jednostek z Wrocławia – od 2085 interwencji JRG nr 1 do 1285 interwencji JRG nr 7. Na ósmym miejscu, z największą liczbą interwencji poza Wrocławiem, jest JRG ze Zgorzelca, której strażacy interweniowali 1236 razy. Z tego 561 razy przy pożarach i 596 przy miejscowych zagrożeniach. 91 akcji, w których brali udział zgorzeleccy strażacy okazało się zgłoszeniami fałszywymi.   

Na miejscu 12. znalazła się JRG Bolesławiec (1139 interwencji), a na 19. i 20. jednostki z Jeleniej Góry: JRG nr 2 i JRG nr 1 (odpowiednio 861 i 824 interwencje).

Wśród jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego najczęściej interweniowały jednostki z Bierutowa (272), Milicza (256), Smolca (254) i Świdnicy (233). Na piątym miejscu jednostka z zachodnich rubieży naszego regionu – strażacy z OSP w Pieńsku brali udział w 226 akcjach. Na miejscu 12. OSP Studniska Dolne, a na 17 OSP Jelenia Góra Sobieszów.

Wśród jednostek OSP, które nie są ujęte w KSRG na Dolnym Śląsku  najczęściej w akcjach brali udział strażacy z jeleniogórskiego OSP przy ulicy Wiejskiej. Interweniowali przy 75 pożarach i w 100 miejscowych zagrożeniach. 9 akcji podjęto na skutek fałszywych alarmów. W tej kategorii jednostek na trzecim miejscu jest OJRG z Bolkowa, na ósmym OSP z Sulikowa, na dziewiątym OSP z Wykrotów i na dziesiątym OSP z Porajowa.         

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.